Irácké síly dobývají Mosul z rukou IS. Mají další dvě čtvrti

V Mosulu pokračují boje mezi islamisty a iráckými vládními silami. Nově se vládním jednotkám podařilo ovládnout další dvě čtvrti na východě města, uvedla agentura Reuters s odvoláním na armádní zdroje. Severoirácké město kontrolované ozbrojenci z takzvaného Islámského státu se vládní síly snaží dobýt zpět od poloviny října. Část civilních obyvatel města se dnes kvůli střetům pokusila z Mosulu utéct, napsala agentura AFP.

Vládní zvláštní síly se zmocnily obou čtvrtí za vzdušné podpory amerického a iráckého letectva. Během bojů zabili podle Reuters třicet islamistů a zničily tři raketomety a devět aut s nastraženými bombami.

„Boje byly ráno intenzivní. Snažíme se opevnit naše pozice ve čtvrti (na východě města),“ řekl agentuře AFP podplukovník elitní protiteroristické jednotky nasazené v Mosulu.

Kvůli novým střetům se část civilních obyvatel města vydala na okraj Mosulu. Mnozí nesli bílé prapory a podle AFP chtějí odjet vojenským kamionem do úkrytu mimo město.

Irácká armáda podle agentury AP nezveřejňuje údaje o svých ztrátách, zdravotníci ale hovoří o desítkách mrtvých a raněných od 17. října, kdy Bagdád zahájil ofenzivu na Mosul.

Vládním jednotkám se podařilo vstoupit do Mosulu na začátku tohoto měsíce a nyní ovládají jeho východní okraje. Další postup je ale pomalý, podle AP jej komplikují podmínky hustěji osídlených čtvrtí a také odhodlání islamistů, pro které je Mosul posledním velkým iráckým útočištěm, jehož ztrátě chtějí za každou cenu zabránit.