V Aleppu se po příměří znovu válčilo a bombardovalo

V druhém největším syrském městě Aleppu po skončení třídenního příměří v sobotu večer propukly těžké boje s intenzivním dělostřeleckým ostřelováním a došlo i k náletům. Tvrdí to opoziční Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie. Humanitární příměří vyhlásilo ve čtvrtek Rusko, jehož letectvo svými nálety podporuje vládní síly prezidenta Bašára Asada.

Video Zprávy
video

V Aleppu znovu propukly těžké boje

Syrské a ruské nálety podle SOHR zasáhly klíčovou frontovou linii na jihozápadě města. Propukly rovněž prudké přestřelky mezi vládními silami a povstalci, kteří ovládají východní část Aleppa. Zpravodaj agentury AFP slyšel dělostřelbu hřmět v celé oblasti.

Z města se během příměří nepodařilo evakuovat raněné, ani nemohly dorazit konvoje s humanitární pomocí, protože OSN nedostala dostatečné bezpečnostní záruky od stran konfliktu. V neděli má příměří zase pokračovat, a to opět po dobu jedenácti hodin.

SOHR v předchozím období od vyhlášení částečného klidu zbraní ve čtvrtek nezaznamenala žádné syrské ani ruské nálety na povstaleckou východní část Aleppa.

Syrská a ruská armáda vyzvaly už dříve obyvatele Aleppa i bojovníky, aby město opustili určenými koridory, povstalci ale odmítli. Syrský režim se podle nich chce jen zbavit svých oponentů ve městě.

Video Horizont ČT24
video

Horizont: Aleppo opět pod palbou

Rebelové brání civilistům opustit město

„Nikdo koridory nepoužil. Hrstka lidí, která se pokusila odejít, musela čelit ostřelování v blízkosti koridorů a město nemohla opustit,“ řekl zástupce povstalecké skupiny Fastakim, která v Aleppu působí. Ostřelování a střety v některých částech města podle něj pokračovaly jako obyčejně. Syrská státní média tvrdí, že rebelové brání civilistům opustit východní čtvrť města.

Boje o Aleppo byly obnoveny v září po přerušení předchozího příměří a podle ochránců lidských práv si vyžádaly stovky mrtvých. V obležení se ocitlo na 250 tisíc obyvatel. Dohodě o ukončení bojů brání kromě jiného neshody mezi Ruskem a USA, které podporují opačné strany konfliktu a neshodují se v otázce oprávněné opozice a teroristů. Válka v Sýrii si od roku 2011 vyžádala již více než 300 tisíc mrtvých.