Syrští uprchlíci by mohli získat turecké občanství, prohlásil Erdogan

Syrští uprchlíci vyskytující se na tureckém území by za určitých okolností mohli obdržet turecké občanství. Prohlásil to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Vláda podle něj již připravuje příslušná opatření. Dál potom pokračuje vyšetřování útoku na istanbulském letišti, při kterém zemřelo 45 lidí. Turecké úřady nyní obvinily z příslušnosti k teroristické organizaci 13 lidí, včetně deseti tureckých občanů.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
Zdroj: ČTK/ZUMA Autor: Depo Photos

Turecký prezident přiblížil, že by turecké ministerstvo vnitra mělo brzy oznámit podrobnosti procedury naturalizace syrských uprchlíků. Neupřesnil ale, jestli se to bude týkat všech syrských občanů zaregistrovaných v Turecku jako uprchlíci. Jasná nejsou ani kritéria pro udělení občanství, ani doba, kterou procedura bude trvat.

„Považujeme vás za své bratry a sestry, nejste daleko od své vlasti, ale pouze od svých domovů a své půdy, protože Turecko je také vaše vlast,“ řekl Erdogan v sobotu před skupinou syrských uprchlíků při návštěvě jihotureckého Kilisu. Kriticky se však k Erdoganovu záměru postavili Turci na sociálních sítích.

Turecko lidi ze Sýrie nepovažuje za uprchlíky

Na tureckém území žije přibližně 2,7 milionu syrských uprchlíků, kteří utekli před občanskou válkou ve své zemi. Turecko je přitom právně nepovažuje za uprchlíky, ale za „hosty“. Je otázka, jak by možnost získat občanství změnila jejich životy. Server The Telegraph upozorňuje, že v lednu Turecko přislíbilo pracovní povolení pro Syřany, ale v květnu oznámilo, že ho získalo jen omezené množství několika tisíc Syřanů.

Přes Turecko se také loni a počátkem letošního roku přelila vlna více než milionu běženců, kteří přes Řecko uprchli až do západní Evropy, zejména Německa. Evropská unie nakonec znepřístupnila takzvanou balkánskou cestu a uzavřela dohodu s Tureckem, která příliv dalších uprchlíků zabrzdila. Ankara za to dostala příslib miliard eur, obnovení přístupových rozhovorů a bezvízového styku. Podle Telegraphu by ale právě turecké občanství pro uprchlíky mohlo ohrozit tuto dohodu.