Ceremonie u památníku v Thiepvalu

Politici, vojáci i nadšenci si připomněli výročí bitvy na Sommě

Francie, Británie a Německo si v severofrancouzské obci Thiepval připomínají za účasti 10 tisíc lidí sté výročí bitvy na Sommě, která byla jedním z nejkrvavějších střetnutí první světové války. Mezi hosty pietní ceremonie jsou mimo jiné francouzský prezident Francois Hollande, britský premiér David Cameron, německý exprezident Horst Köhler či členové britské královské rodiny v čele s korunním princem Charlesem s ženou Camillou.

Video Události
video

Svět si připomíná masakr u Sommy

Do Thiepvalu přijeli také irský prezident Michael Higgins, šéfka regionální skotské vlády Nicola Sturgeonová či princ William s ženou Kate a bratrem Henrym. Na místě jsou i potomci vojáků.

Vedle Francie, kde se odehrává hlavní část piety, si britsko-francouzskou ofenzivu proti německým vojskům připomínají lidé po celé Evropě. Jen v Británii se konají více než dvě stovky takových akcí. Například v jihoanglickém Exeteru umělec Rob Heard umístil k památníku obětem první světové války přes 19 tisíc figurín v rubáších, které představují spojenecké oběti za první den útoku.