Muž, který pobodal starostku Kolína nad Rýnem, dostal 14 let vězení

Na 14 let do vězení poslal německý soud muže, který se loni v říjnu pokusil zabít současnou primátorku Kolína nad Rýnem Henreitte Rekerovou. Frank S. chtěl podle německých médií původně zabít německou kancléřku Angelu Merkelovou, ale kvůli přísným bezpečnostním opatřením v jejím okolí si nakonec jako náhradní terč zvolil Rekerovou.

Obžaloba pro pravicového extremistu požadovala doživotí, obhajoba nejvýše 15 let vězení. Verdikt düsseldorfského soudu tedy obhajobě vyšel vstříc.

Frank S., který se v částech procesu zastupoval sám, ve své nedávné závěrečné řeči tvrdil, že Rekerovou nechtěl zabít. Snažil se ale prý vyslat jasný signál a zamezit „humanitárně maskovanému sebezničení Německa“ jeho vstřícnou politikou vůči imigrantům. „Chtěl jsem, aby se od reality odtržená vládnoucí třída začala znovu bát lidového hněvu,“ řekl.

Soudkyně Barbara Havlizaová uvedla, že Frank S. chtěl vytvořit atmosféru nenávisti a ovlivnit politiku. Tomu, že by muž političku ve skutečnosti nechtěl zabít, ale neuvěřila a uznala ho vinným z pokusu o vraždu.

Muž političku napadl během volební kampaně

Dnes pětačtyřicetiletý muž kolínskou političku, s jejíž prouprchlickou politikou nesouhlasil, napadl 17. října 2015 během vrcholící volební kampaně. Podle svědků k ní přátelsky přistoupil a požádal ji o růži. Když mu ji Rekerová podávala, bodl ji loveckým nožem do krku. Jen těsně přitom minul krční tepnu a míchu.

Server Rheinische Post napsal, že pachatel zůstal po útoku klidně stát na místě a řekl: „Musel jsem to udělat. Chráním vás všechny.“ Vyšetřovatelé později potvrdili politické, xenofobní a protiimigrační motivy činu.

Politička, která se v první chvíli snažila krvácení zastavit svojí rukou, utrpěla vážná zranění. Když se další den stala primátorkou Kolína nad Rýnem, byla ještě v kómatu.