Nezvaný noční návštěvník prezidentského paláce v Bratislavě je Čech. Zadržela ho policie

Slovenská policie zadržela a obvinila 35letého Čecha, který se podle ní v noci na úterý neoprávněně pohyboval v sídle slovenského prezidenta. Po incidentu rezignoval šéf vládní ochranky. Navzdory spuštění alarmu totiž policisté muže v prezidentském paláci nezadrželi.

Bratislavský Prezidentský palác
Zdroj: ČTK Autor: Koller Jan

Čech čelí obvinění z trestného činu neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo nebytovému prostoru, za což mu v případě prokázání viny hrozí až několik let vězení.

Incident vyvolal v zemi polemiku o práci úřadu na ochranu ústavních činitelů, který v zemi zajišťuje bezpečnost politiků a také prezidentského paláce a dalších budov.

Podle dřívějšího sdělení mluvčího slovenského prezidenta muž přeskočil plot a dostal se na nádvoří prezidentského paláce v centru Bratislavy, odkud vstoupil do budovy nezajištěným zaměstnaneckým vchodem a na nejvyšším podlaží paláce setrval asi 20 minut.

Záběr muže pořízený z bezpečnostní kamery
Zdroj: Sme.sk/Ministerstvo vnitra SR
Prezident Kiska v paláci tou dobou nebyl, přesto byl událostí zaskočen. „Bylo pro mě velkým překvapením, že někdo může strávit 20 minut v prezidentském paláci a netušíme, co tam dělal,“ citoval ho deník SME.

Nezvaného hosta zaregistroval bezpečnostní systém, ale alarm byl vyhodnocen jako falešný poplach. Muž, jehož zachytily i bezpečnostní kamery, odešel z paláce, aniž ho ochranka na místě zadržela.

Sám Kiska bydlí v bytě v diplomatické čtvrti Šmeľovec v centru města a palác využívá minimálně. Exprezident Rudolf Schuster nějakou dobu žil v podkroví budovy, jeho nástupce Ivan Gašparovič stejně jako Kiska v paláci nebydleli.

/*json*/{"map":{"lat":48.14919856949578,"lng":17.107826334918173,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/