Sturgeonová chce udržet Skotsko v EU. Její lídři ale separátní jednání odmítají

Lídři Evropské unie jednoznačně odmítli jednat separátně se Skotskem, jehož premiérka Nicola Sturgeonová navštívila Brusel, aby se pokusila zachránit vazby s Unií i po odchodu Británie ze společenství. Většina Skotů v britském referendu minulý týden hlasovala pro setrvání v EU; celkový výsledek referenda je však opačný.

Dopoledne Sturgeonová v Bruselu mluvila s předsedou europarlamentu Martinem Schulzem a novinářům poté řekla, že Skotsko je rozhodnuté zůstat v Unii. Schulz řekl, že „naslouchal pozorně a hodně se toho dozvěděl“.

Na programu měla představitelka Skotska i setkání s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Ten ale dal už před schůzkou jasně najevo, že nehodlá jakkoliv zasahovat do politického procesu ve Velké Británii. „Pečlivě si vyslechnu, co mi chce první ministryně povědět. Ale nemáme zájem – ani já, ani Donald (Tusk) – zasahovat do britského procesu. Není to naše povinnost ani práce,“ zdůraznil Juncker.

Prezident Evropské rady Donald Tusk už v úterý schůzku se Sturgeonovou odmítl jako nevhodnou. 

„Jednání budou probíhat se Spojeným královstvím, nikoli s částí Spojeného království,“ ujistil také francouzský prezident Francois Hollande.

Proti rozhovorům Skotska s EU se nejsilněji postavilo Španělsko. Podle premiéra Mariana Rajoye nemají skotští představitelé pro jednání žádnou pravomoc, může je vést pouze Londýn. Pokud podle něj opustí Unii Británie, opustí ji i Skotsko.

„Chci to říct naprosto jasně. Skotsko nemá kompetenci vyjednávat s Evropskou unií. Španělsko je proti jednání s kýmkoli jiným, než je vláda Spojeného království,“ uvedl Rajoy v Bruselu. „Jsem zásadně proti tomu, smlouvy jsou zásadně proti tomu a myslím, že je zásadně proti tomu každý. Pokud odejde Spojené království, odejde i Skotsko,“ dodal Rajoy.

Rajoy odmítá jednostranné kroky skotské vlády především s ohledem na separatistické úsilí Katalánska, proti kterému španělská vláda bojuje. Nový katalánský parlament, v němž mají většinu separatistické strany, loni schválil rezoluci, podle níž má být uspořádáno referendum a do 18 měsíců má vzniknout samostatný stát. Tuto rezoluci španělský ústavní soud označil za neústavní.

Sturgeonová hodlá hájit skotské zájmy v Evropě

Při cestě do Bruselu Sturgeonová zopakovala, že se „cítí povinna“ hájit skotské zájmy v Evropě. V minulých dnech dala najevo, že s brexitem není spokojena a zvažuje vypsání druhého referenda ohledně skotské nezávislosti. První plebiscit proběhl před dvěma lety a odloučení z monarchie většinově odmítl. Současné průzkumy ale ukazují, že stoupenci samostatného Skotska mohou mít navrch.

Zástupci Skotské národní strany Alanu Smythovi v europarlamentu se při úterním zasedání dostalo ovací vestoje, když apeloval na své kolegy, aby v reakci na brexit „neopouštěli Skotsko“. „Dveře tady v Bruselu jsou otevřené a je vůle se Skotskem hovořit,“ zmínil optimisticky v ranním vysílání BBC.

Shromáždění před skotským parlamentem v Edinburghu
Zdroj: Reuters
Sturgeonová v úterý vystoupila ve skotském parlamentu, kde kritizovala centrální londýnskou vládu. „Jsem odhodlána, plně odhodlána zachovat vztah a místo Skotska v EU,“ řekla Sturgeonová před skotskými poslanci.

„Musíme nyní podniknout veškeré potřebné kroky k tomu, abychom zajistili, že vůle skotského lidu ohledně EU bude respektována,“ dodala. Zároveň ale dodala, že v nynější chvíli zatím nežádá o nové referendum o nezávislosti Skotska na Británii.

Na rozdíl od celkového výsledku britského referenda, které minulý týden vyznělo ve prospěch odchodu Británie z Unie, ve Skotsku se voliči rozhodli výraznou většinou podpořit nikoli brexit, ale opačnou možnost – tedy pokračování členství v Evropské unii.

Zdroj: YouGov.co.uk / ČTK / Telegraph.co.uk

Skotští nacionalisté chtějí při krizi labouristů status hlavní opozice

Skotská národní strana chce v britském parlamentu požádat, aby byla oficiálně uznána jako hlavní opozice. Tento titul náleží vždy nejsilnější nevládní parlamentní straně, a tou jsou s takřka 230 poslanci labouristé.

SNP ale tvrdí, že po úterním hlasování má labouristický šéf Jeremy Corbyn v Dolní sněmovně podporu jen 40 svých poslanců, zatímco skotská frakce se opírá o 56 zákonodárců.

SNP je přesvědčená, že Corbyn nesplňuje požadavky k tomu, aby byl nadále považován za šéfa opozice, neboť mu v úterním nezávazném hlasování vyslovilo nedůvěru osmdesát procent labouristických poslanců. Formálně tak má parlamentní vůdce SNP Angus Robertson v Dolní sněmovně větší podporu.