Švédské kouzlo inženýrství: Dálnice změní pohon kamionů z dieselu na elektřinu

Ve Švédsku testují nové dálnice, které budou schopné v okamžiku přepojit hybridní kamiony na elektrický pohon. Pokud se technologická novinka osvědčí, chtějí ve skandinávské zemi takto předělat většinu silnic.

Video Horizont ČT24
video

Ekologická dálnice - nová chlouba Švédska

Speciálně upravená hybridní auta se na dálnici budou připojovat k nadzemním kabelům podobně jako třeba trolejbusy. V tu chvíli se jejich motor přepne z dieselového na elektrický. Jakmile se jejich rychlost ale zvýší na devadesát kilometrů za hodinu, spojení se zase přeruší.

Nový systém se zatím testuje na pouhých dvou kilometrech dálnice. „Pokud máte na cestě překážku a potřebujete třeba předjíždět, prostě se přeřadíte do levého pruhu a systém se automaticky vypne… Je to zcela automatizované,“ zmiňuje manažer pro vývoj hybridních vozů firmy Scania Nils-Gunnar Vagstedt.

Švédsko je dlouhodobě průkopníkem v oblasti ekologických přístupů. Už teď země věří, že do roku 2030 dokáže jeho dopravní sektor fungovat bez fosilních paliv úplně. „Toto testování je klíčové, pokud chceme ze Švédska udělat první světovou společnost nezávislou na fosilních palivech,“ dodal švédský ministr pro energetiku Ibrahim Baylan.

Jedním z kladů celého systému je podle Švédů jeho jednoduchost. Kombinuje totiž už známé technologie a nic mimořádného k němu není potřeba. Jeho rozšíření v zemi a případně v zahraničí by proto nemělo být složité.

Dva roky teď budou odborníci upravený úsek dálnice testovat a zjišťovat, jaké skutečné dopady novinka přinese. Pokud se osvědčí, chce Švédsko systém rozšířit co nejdřív napříč celou zemí.