Ficovu stranu má v oblibě nejméně Slováků za celých 11 let

Obliba slovenské vládní strany SMER-SD premiéra Roberta Fica klesla na nejnižší úroveň za posledních jedenáct let. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu veřejného mínění. Propad obliby sociální demokracie na Slovensku potvrdily již březnové parlamentní volby, které Ficova strana sice vyhrála se ziskem 28,28 procenta, zároveň ale přišla o většinu ve sněmovně.

Slovenský premiér Robert Fico
Zdroj: REUTERS Autor: David W Cerny

SMER-SD je s výjimkou období let 2010 až 2012 u moci nepřetržitě od roku 2006. Popularita Ficovy strany ve druhé polovině minulého roku vylétla až ke 40 procentům – podle Denníku N zejména kvůli uprchlíkům. Fico brojí proti povinným kvótám na přijímání běženců.

Od té doby ale obliba SMERU-SD klesá. Před pár dny se dostala na nejnižší úroveň za 11 let. Podle nejnovější sondáže by ho volilo 26,4 procenta ze skupiny rozhodnutých voličů.

Za klesajícím trendem popularity Ficovy strany jsou kromě jiného kauzy či přesun voličských preferencí k takzvaným antisystémovým stranám, což potvrdily i poslední volby na Slovensku, podotkl šéf agentury Focus Martin Slosiarik.

Slovenském hýbe kauza Bašternák

Nejnovější průzkum agentura uskutečnila v době, kdy místopředseda SMERU-SD Robert Kaliňák čelí tlaku opozice na odchod z funkce ministra vnitra kvůli svým obchodním aktivitám s podnikatelem Ladislavem Bašternákem, který je podezřelý z daňových podvodů.

V pondělí protestovaly v Bratislavě proti Kaliňákovi stovky lidí. „Slovensko potřebuje konečně zavřít největší zloděje. Není normální dostávat peníze na účet od daňového podvodníka,“ prohlásil šéf nejsilnější opoziční strany Svoboda a solidarita Richard Sulík. Fico se Kaliňáka opakovaně zastal. Protest označil za akci s cílem destabilizovat Slovensko před jeho nadcházejícím předsednictvím v EU.

Robert Kaliňák
Zdroj: ČTK
Autor: Václav Šálek

V průzkumu si naopak polepšila nacionalistická Slovenská národní strana, která je druhou nejsilnější stranou čtyřkoalice. Její preference dosáhly 14,5 procenta. Těsně za ní se ziskem 14,1 procenta skončila Svoboda a solidarita.

Pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do sněmovny překročilo v sondáži sedm z osmi současných parlamentních stran včetně krajně pravicového seskupení LSNS Mariana Kotleby.

Průzkum potvrdil propad preferencí nejmenší vládní strany Síť, ze které na protest proti vstupu do koalice se SMEREM-SD vystoupili po volbách tři z deseti zvolených poslanců a která v současnosti čelí vnitrostranickému rozkolu. Většina poslanců Sítě minulý týden vyslovila nedůvěru předsedovi strany, neúspěšnému prezidentskému kandidátovi Radoslavu Procházkovi.