Egyptský soud jde proti Sísímu: Strategické ostrovy Saúdům nedáme

Egyptský soud se postavil Sísího režimu a zrušil vládní rozhodnutí odevzdat dva sporné strategické ostrovy v Rudém moři Saúdské Arábii. Veřejnost tento krok odsoudila, při protestech bylo posléze zadrženo a uvězněno na 150 lidí. Saúdové Egyptu v uplynulých letech poskytli pomoc v miliardách dolarů. Egyptská vláda spolupráci obou zemí chválí a chce verdikt zpochybnit.

Protest v Egyptě
Zdroj: ČTK Autor: ABACA/AA

Egyptský prezident oznámil, že ostrovy Tiran a Sanafir budou navráceny Rijádu během dubnové návštěvy saúdského krále Salmána. Jde o neobydlené oblasti u ústí Akabského zálivu – strategickou částí Rudého moře. Sousedí s Izraelem, Jordánskem, Egyptem a právě i Saúdskou Arábií.

Vláda tvrdí, že ostrovy patří Saúdské Arábii, která v roce 1950 jen požádala Egypt, aby oblast chránil před Izraelem. Židovský stát se ostrovů zmocnil v roce 1967, na základě mírové dohody z roku 1979 je ale Egyptu vrátil.

Podle kritiků se vláda zaprodala Saúdům kvůli jejich miliardám

Egypťané v reakci na toto tvrzení zaplnili sociální sítě nejrůznějšími odkazy na staré mapy, které podle nich dokazují, že vlastníkem ostrovů je Egypt. Do ulic vyšly davy kritiků, kteří Sísího obviňovali z porušení ústavy a zaprodání se kvůli balíčku saúdské pomoci.

Nový saúdský král Salmán
Zdroj: ČTK/ABACA
Autor: Abd Rabbo-Hounsfield-Klein-Mousse-Zabulon

Obě země podepsaly v dubnu dohodu o mnohamiliardovém investičním fondu, v budoucnu by je měl propojit most mezi saúdským rudomořským pobřežím a Sinajským poloostrovem. Rijád považuje Káhiru za klíčového partnera ve snaze vytvořit koalici spřátelených sunnitských muslimských států, která by mohla zabránit rostoucímu regionálnímu vlivu šíitského Íránu. Saúdové se navíc snaží získat větší podporu Egypta pro svou válku proti povstalcům v Jemenu.

V úterý dal odpůrcům egyptsko-saúdské dohody za pravdu egyptský administrativní soud, který platnost dubnové smlouvy zrušil. Verdikt přitom zní, že ostrovy mají zůstat pod egyptskou svrchovaností.

„Jde o velmi důležitý krok,“ uvedl o verdiktu Chálid Alí, prominentní právník zabývající se lidskými právy a bývalý prezidentský kandidát, který spolu s dalšími advokáty Sísího rozhodnutí u soudu napadl. „Vyzývám egyptskou vládu, aby se řídila rozhodnutím soudu. Jde o půdu našich předků, musíme ji chránit. Tyto ostrovy jsou egyptské a navždy egyptské zůstanou,“ dodal.

Egyptská vláda ale vzápětí oznámila, že se odvolá. Pokud rozsudek potvrdí nejvyšší správní soud, stane se právně závazným.

Sísí se dostal k moci po armádním převratu, při němž byl v roce 2013 svržen demokraticky zvolený islamistický prezident Muhammad Mursí. Podle lidskoprávních organizací má nový režim políčeno na opozici. Za poslední tři roky prý zemřelo asi tisíc lidí a dalších 40 tisíc skončilo za mřížemi, většinou šlo o zakázané Muslimské bratrstvo.

/*json*/{"map":{"lat":27.931327403043245,"lng":34.695339149999995,"zoom":10,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":27.943459889766487,"lng":34.7003173828125,"type":"1","description":"Sanafir"},{"lat":27.945886221761945,"lng":34.55474853515625,"type":"1","description":"Tiran"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/