Ingušsko slaví 20 let, teror tu prý utichl
Magas – Republika Ingušsko představuje nejmenší a nejmladší z ruských autonomních republik, letos slaví dvacet let samostatné existence. Ještě před pár lety stál severokavkazský region na pokraji občanské války. Tři roky uplynuly od chvíle, kdy ingušský prezident Junus-bek Jevkurov jako zázrakem unikl smrti poté, co do jeho autokolony najel atentátník s vozem naloženým výbušninami. V současnosti je podle něj teroristická hrozba minulostí a region se může nerušeně rozvíjet.
Rozloha ingušského státu je zhruba třikrát menší než Středočeský kraj a země se vyznačuje třikrát nižší lidnatostí než Praha. Své ambice upírá na snahu nalákat turisty a investory, že se nebojí velkých projektů, dokazuje například přesunutí hlavního města z Nazraně o několik kilometrů jižněji.
Metropole Magas vyrostla doslova a do písmene na zelené louce. Při svém vzniku v roce 2002 tu nebyl jediný stálý obyvatel. Dnes se jich tu napočítá kolem osmi tisíc. Ke svému dvacetiletému jubileu si Ingušsko nadělilo státní televizi, která má šířit především dobré zprávy. "Myslím, že prezident Junus-bek Jevkurov udělal, co mohl, a k dnešnímu dni zločinnost a teroristická aktivita klesly prakticky na nulu," tvrdí ředitel ingušské státní televize Magas Chálid Tankijev.
Daň, kterou za nastolení stability platí obyčejní Inguši, považují ochránci lidských práv za příliš vysokou. Podle ředitele lidskoprávní organizace Magomeda Mucolgova se nikdo nezodpovídá z únosů, zabití zhruba dvou tisíc lidí, které takový osud potkal.
K odvrácené tváři Ingušska patří i žalostné osudy vysídlenců, kteří museli v 90. letech utéct před válečnými konflikty v sousední Severní Osetii a Čečensku. Během vrcholícího uprchlického exodu připadal na každého obyvatele republiky jeden běženec. Dnes jich tu oficiálně nežije víc než dvacet tisíc. Stěžují si ale, že je vláda ignoruje. Prezidentu Jevkurovovi podle nich záleží víc na spokojenosti Moskvy než na blahobytu samotných Ingušů. A tak si nedělají velké naděje, že se pod jeho vedením mohou dočkat změny k lepšímu.
Hlavní zprávy
-
VideoOpozice: ODS by nepomohla Johanka z Arku ani kněžna Libuše aktualizováno před 2 hodinami Praha - "Jakékoliv jméno od ODS je pro nás nepřijatelné," řekl v dnešním Interview ČT24 Jeroným Tejc (ČSSD). Shrnul tím postoj celé opozice, přestože většina představitelů ... -
Zemřel Gyula Horn - muž, který přispěl k pádu komunismu aktualizováno před 2 hodinami Budapešť - Po dlouhé nemoci zemřel v osmdesáti letech bývalý maďarský premiér Gyula Horn. Předsedou vlády byl v letech 1994 až 1998. V roce 1989, kdy byl ministrem zahraničí ... -
Sotheby's vydražilo Kupku za 50 milionů vydáno 19. 6. 2013 20:49 Londýn - Za 1,65 milionu liber (49,5 milionů korun) se dnes v londýnské aukční síni Sotheby's prodal Obraz českého malíře Františka Kupky nazvaný Étude sur Fond Rouge z ... -
VideoJe přijetí místa úplatek? Začíná právní bitva o politickou kulturu vydáno 19. 6. 2013 17:00 Praha - Kdy politický obchod není legální a kdy se stává trestným činem? To je otázka, na kterou hledají odpověď nejen politici, ale i právníci. Ti upozorňují, že jedna věc je ...
Další v rubrice
-
před 2 hodinami V Řecku se pořád nevysílá, další jednání ve čtvrtek
-
před 2 hodinami Rakouský Hallstatt spláchla blesková povodeň
-
19. 6. 2013 21:05 Dolce a Gabbana se převléknou do pruhovaného
-
19. 6. 2013 19:37 Narození potomka Williama a Kate - zlatý důl pro britskou kasu
Nejčtenější v rubrice
- 18. 6. 2013 10:32 Světový tisk o Nečasově pádu: Tragikomický Pan Čistý z banánové republiky
- 18. 6. 2013 21:51 Exploze v ruském muničním skladu: Hoří lesy a létají kapoty aut
- 19. 6. 2013 10:19 V zahraničí zjišťují, jak hluboko klesla česká politika
- 19. 6. 2013 14:32 Obama a Merkelová hájí dohled nad internetem
- 19. 6. 2013 19:37 Narození potomka Williama a Kate - zlatý důl pro britskou kasu
- 19. 6. 2013 18:36 Obamovy berlínské sliby: Jaderné odzbrojení, klima a Guantánamo







