Starostkou Říma je poprvé v historii žena, premiérova strana ve volbách utrpěla porážku

V čele Říma poprvé v historii stane žena. Ve druhém kole místních voleb v Itálii tam zvítězila kandidátka Hnutí pěti hvězd, sedmatřicetiletá právnička Virginia Raggiová. Její stranická kolegyně Chiara Appendinová zvítězila v Turíně. Italská vládní Demokratická strana (PD) premiéra Mattea Renziho ve volbách utrpěla citelnou porážku. U moci se udržela ve finančním centru Itálie Miláně a také v Bologni.

Video Horizont ČT24
video

Římu a Turínu budou vládnout ženy z hnutí Pět hvězd

Protikandidát Raggiové Roberto Giachetti z PD získal v Římě necelých 33 procent hlasů, Raggiová více než 67 procent.

„Navzdory bezpříkladně nenávistné kampani proti nám jsme Řím získali. To ukazuje, že jsme nyní nejsilnější a především to, že Římané chtějí načít novou kapitolu,“ uvedla nová starostka metropole. „S námi přichází nová doba. Budeme se snažit obnovit v městských institucích právo a transparentnost,“ dodala Raggiová.

Za ještě větší úspěch považují analytici vítězství jednatřicetileté ekonomky Appendinové v Turíně, kde vládla levostředová koalice více než dvě desítky let. Appendinová ve druhém kole dokázala překonat desetiprocentní rozdíl z prvního kola a bývalého ministra spravedlnosti Piera Fassina z PD porazila ziskem 54,56 procenta hlasů.

Kandidát Demokratické strany na post starosty Říma Roberto Giachetti
Zdroj: Reuters
Autor: Tony Gentile

Levicového starostu nebude mít ani severoitalský Terst, kde dosavadní šéf města Roberto Cosolini prohrál s kandidátem pravicové strany Vzhůru Itálie kolem expremiéra Silvia Berlusconiho Robertem Dipiazzou.

Kandidát Demokratické strany Giuseppe Sala zvítězil v Miláně se ziskem necelých 52 procent nad kandidátem pravice Stefanem Parisim. Orfini prohlásil, že výsledky svědčí o tom, že se Hnutí pěti hvězd spojilo proti PD s pravicovými stranami. Renziho strana bude vládnout rovněž v Bologni.

Matteo Orfini z PD v rozhovoru s listem La Stampa přiznal, že pro jeho stranu jde o „bolestnou“ porážku. „Přijít o Řím a Turín pálí, bolí to,“ řekl. PD svolala kvůli volebnímu výsledku na pátek své vedení.

Podle komentátorů volby premiéra oslabily

Komentátor Massimo Franco po druhém kole napsal, že PD teď může těžko popřít význam volebního výsledku a že Renziho postavení ve straně bude oslabeno.

Renzi je v úřadu od roku 2014 a slíbil tehdy oživení. Země se ovšem potýká s ekonomickou stagnací a také četnými korupčními skandály. Renzi vsadil svou politickou budoucnost na říjnové referendum o ústavní reformě. Cílem je chránit Itálii před rychlým střídáním vlád. Renzi řekl, že odstoupí, pokud lidé reformu v referendu nepřijmou.

Hnutí pěti hvězd vsadilo na boj proti korupci

Naopak z Hnutí pěti hvězd místní volby podle Reuters činí favorita parlamentních voleb v roce 2018. Hnutí založil před sedmi lety sedmašedesátiletý komik Beppe Grillo. Z politické první linie se ovšem stáhl a přenechal prostor mladým tvářím, které podle Reuters hnutí dodaly umírněnější podobu a dokázaly oslovit více voličů.

Hlavním tématem hnutí je boj proti korupci. K původnímu protestnímu programu připojilo otázky, na něž lidé slyší – podporu chudým, zpřísnění trestů za správní a daňové podvody, privatizace státních podniků a snížení daní malým podnikům.

Druhé kolo místních voleb se konalo ve 126 městech. V prvním kole nezískal nikdo z kandidátů nadpoloviční většinu. Z více než osmi milionů voličů přišlo k urnám 50,5 procenta, v prvním kole volilo 60 procent.