Když Británie odejde, nebude cesty zpět, řekl Renzi

Pokud Britové příští týden odhlasují v referendu svůj odchod z Evropské unie, bude to jednou provždy. Prohlásil to italský premiér Matteo Renzi na ekonomickém fóru v Petrohradě. Věří ale, že Británie v Unii zůstane. V opačném případě to podle Renziho způsobí krátkodobě problémy všem, především pak Británii.

Evropská unie se v každém případě bude muset příští rok výrazně reformovat, jinak je s ní konec, dodal Renzi. Podle posledního průzkumu Financial Times je pro setrvání v EU 43 procent dotázaných a pro odchod 48 procent. Referendum se bude konat už příští čtvrtek 23. června.

Jiný průzkum agentury YouGov pro deník Times uvádí, že odchod země z EU by podpořilo 46 procent dotázaných, zatímco setrvání v bloku jen 39 procent. Jedenáct procent respondentů se stále nerozhodlo a čtyři se nechystají jít hlasovat vůbec. Ještě před týdnem přitom o jeden procentní bod vedli zastánci setrvání Británie v Unii. 

Podle průzkumu pro list The Observer zveřejněného před pouhými několika dny naopak těsně vedou zastánci setrvání Británie v EU. Analytici upozorňují, že průzkumy jsou často nespolehlivé. Ukázalo to třeba v roce 2014 referendum o skotské nezávislosti. Tehdy ankety avizovaly odluku od Londýna, což se nakonec nepotvrdilo.

Podobná situace se opakovala i loni před parlamentními volbami, kdy průzkumy očekávaly vyrovnané výsledky konzervativců a opozičních labouristů a Cameron nakonec jasně vyhrál.

Ruský prezident Vladimir Putin v Petrohradě vyjádřil údiv nad tím, že britský premiér David Cameron pořádá referendum, když je přitom proti opuštění této mezinárodní organizace. „Jestli je to takový problém, proč to inicioval, když je sám proti tomu?“ prohlásil Putin na okraj ekonomického fóra v Petrohradu. Putin také řekl, že má názor to, zda by Británie měla opustit EU, ale že pro něho není vhodné se vyjádřit, protože jde o vnitřní záležitost Británie.

 Italský premiér vyzval ke zlepšení vztahů s Ruskem

Podle Renziho je třeba, aby se „Evropa a Rusko znovu staly dobrými sousedy“. Pokud budou plně dodržovány mírové dohody o Ukrajině z Minsku, bude možné dostat se z patové situace, která nastala po uvalení sankcí vůči Moskvě za ruskou anexi Krymu, dodal Renzi.

Putin v této souvislosti poznamenal, že návštěva italského premiéra v Rusku svědčí o oboustranném přání překonávat potíže ve vzájemných vztazích. Dodal ale, že nesdílí Renziho názor, že bez reforem hrozí konec Evropy. „Upřímně řečeno, já si to nemyslím. Evropa je Evropa,“ uvedl ruský prezident, který zároveň podle italské agentury ANSA označil Renziho za nadaného řečníka. „Klaním se před jeho projevem. Itálie by měla být na takového premiéra hrdá“.

Renzi prohlásil, že Itálie chce posílit svou ekonomickou přítomnost v Rusku. Italské firmy podepsaly v Petrohradu kontrakty s ruskými podniky v celkové hodnotě více než jedné miliardy eur (27,3 miliardy Kč), uvedl také italský premiér. Jde o italské firmy působící ve stavebnictví, energetice, v infrastruktuře či v oblasti financování mladých firem.

Jednou z pátečních oznámených dohod je například společný podnik mezi italským loďařem Fincantieri a největší ruskou ropnou společností Rosněfť. Podniky Saipem a Novatek poskytující služby v ropném odvětví například uzavřely strategické partnerství o spolupráci v oblasti zkapalňování zemního plynu.