OSN napočítala loni nejvyšší počet palestinských obětí za posledních deset let

Izraelsko-palestinské násilí na Západním břehu Jordánu a v Izraeli dosáhlo loni nejvyšší úrovně za posledních deset let. Uvádí to nová zpráva OSN. Dokument nazvaný Roztříštěné životy poukazuje na dopad izraelské okupace, která se týká 2,8 milionu Palestinců ze Západního břehu Jordánu. Obsahuje podrobnosti o loňských násilnostech, které si vyžádaly na palestinské straně 146 mrtvých a na izraelské 25 obětí.

Palestinská vlajka před OSN
Zdroj: Reuters Autor: Andrew Kelly

Z Palestinců bylo podle zprávy OSN zabito 94 lidí při útocích na Izraelce, zbylí přišli o život při střetech izraelské armády s palestinskými demonstranty. V této skupině jsou i Palestinci zabití izraelskými pravicovými extremisty. Mezi mrtvými Palestinci bylo 30 nezletilých.

Dokument také srovnává počty raněných – přes 14 tisíc Palestinců a 304 Izraelců. Šedesát procent zraněných Palestinců muselo být ošetřeno po zásahu slzným plynem, 26 procent bylo zasaženo gumovým projektilem a deset procent ostrou municí.

Ze statistik OSN vyplývá, že se počet útoků židovských osadníků na Palestince snížil. Zatímco v roce 2013 jich bylo 305, loni 130. Tyto útoky zahrnují nejenom napadení lidí, ale také vandalismus.

Izrael znovu otevřel přechody na palestinská území

Izrael v noci na pondělí zrušil uzávěru palestinských území, kterou zavedl v pátek kvůli atentátu v Tel Avivu. Informovala o tom armáda. Její mluvčí řekl, že ve městě Jatta na Západním břehu Jordánu, odkud pocházeli dva atentátníci z Tel Avivu, pokračují bezpečnostní kontroly.

Izraelští vojáci hlídkují u vesnice Jatta
Zdroj: Reuters
Autor: Mussa Qawasma

Dva muži z Jatty zastřelili ve středu večer v telavivském obchodním centru čtyři Izraelce a přes deset lidí zranili. Oba byli zadrženi.

Izrael po útoku zpřísnil bezpečnostní opatření a na víkend, kdy židé slavili svátek šavuot, uzavřel pro automobily přechody na Západním břehu Jordánu a do Pásma Gazy. Pro více než 80 tisíc Palestinců také zrušil povolení pro vstup do Jeruzaléma, kam se o ramadánu chodí modlit větší počet muslimů.