Libyjské jednotky dobývají Syrtu. Radikálové z IS se zabarikádovali

Radikálové z organizace Islámský stát se zabarikádovali v hustě obydleném centru libyjského města Syrta a připravují se na rozhodující bitvu s oddíly, které proti nim bojují. Syrta se stala v Libyi hlavním sídlem IS. Jednotky bojující za vládu národní jednoty minulý čtvrtek oznámily, že vstoupily do centra, a v sobotu ohlásily dobytí přístavu. Islamisté reagují sebevražednými útoky, které si už vyžádaly několik raněných vojáků.

Mluvčí vlády uvedl, že se členové IS zabarikádovali v hustě obydlené části města. Na střechy rozmístili odstřelovače a připravují se bojovat o své pozice. Dělostřelectvo na pozice IS útočí v naději, že radikálům zabrání zmocnit se dalších částí města.

Bojů proti IS se účastní také milice z města Misuráta. Minulý týden jejich členové rozebrali podium, na němž IS rok stínal své odpůrce. Mnozí radikálové se podle agentury AP snaží ze Syrty prchnout a holí si kvůli tomu plnovous.

Mluvčí Armády Rida Ísá sdělil, že členové IS spáchali na vojáky tři sebevražedné útoky s pomocí automobilů. „Tři exploze aut řízených sebevrahy zasáhly naše vojáky v Syrtě. Na místě je několik raněných,“ sdělil mluvčí. Jedna nálož vybuchla poblíž shromážděných vojáků na kruhové křižovatce na jihovýchodním okraji města, další zasáhla vojáky v západní části a třetí explodovala u nemocnice.

/*json*/{"map":{"lat":30.83843182712756,"lng":17.26159844794257,"zoom":6,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":31.264465555752835,"lng":16.5673828125,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Libyjská Syrta byla pro IS jeho nejpevnější pozicí mimo Irák a Sýrii. V oblasti Syrty se narodil bývalý libyjský vůdce Muammar Kaddáfí. Pod kontrolou islamistů byla rok a uprchly z ní až dvě třetiny z původních 80 tisíc obyvatel. IS postupně rozšířil své pozice v okolí Syrty v délce 250 kilometrů libyjského pobřeží a v lednu začal útočit na velké ropné terminály.

Porážka IS v Libyi by znamenala osvobození sousedního Egypta od bezpečnostní hrozby, kterou pro něj IS představoval. Přerušila by se tím také trasa, jíž IS dopravoval na Sinajský poloostrov zbraně tamním radikálním skupinám.