Rumová válka o značku Havana Club trvá na Kubě už 20 let

Už dvacet let vedou dvě kubánské firmy tzv. rumovou válku o značku Havana Club. Pod její hlavičkou totiž oblíbený alkohol prodávají hned dvě společnosti - ačkoliv každá jinde. S plánovaným uvolněním obchodního embarga mezi Washingtonem a Havanou však tento spor nabírá na své intenzitě. Prodávat zřejmě bude moci pouze jedna firma, vzájemných žalob proto v poslední době přibývá.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Rumová válka na Kubě

Jen málokterá návštěva Havany se obejde bez baru La Bodeguita del Medio. Málokdo odsud odchází bez zkušenosti s tradičním kubánským nápojem Mojitem. To se připravuje z bílého rumu s názvem Havana Club, kvůli kterému teď mezi dvěma společnostmi hoří mezinárodní právní válka. 

Licenci na jeho výrobu mají obě. Ten s červenobílou etiketou - známou v Česku - se plní v lihovarech na předměstí kubánské metropole. Dřív patřily rodině Arachebalů, pak je vláda znárodnila. Stát je provozuje dodnes, zčásti ale i francouzská společnost Pernod-Ricard Cuba.

„Máme rum z jednoho místa, je 100% vyráběný na Kubě. Z kubánské cukrové třtiny ho připravují sami Kubánci. Vysíláme světu jasný signál, že náš rum je vysoce kvalitní. Dá se pít samotný i v koktejlech,“ říká Jerome Cottin-Bizonne, generální ředitel Pernod-Ricard.

Láhev rumu Havana Club určená pro trhy mimo USA
Zdroj: ČT24

Pouze ve Spojených státech vypadají lahve Havana Club jinak. Od devadesátých let je tam dodávají kubánští exulanti s portorickou firmou Bacardi. Rum vyrábějí podle receptury, kterou jim prodali původní zakladatelé Havana Club. 

Právě jejich práva - ta předrevoluční - americké soudy v rámci embarga do teď respektovaly. „Všude jinde ve světě jsme vyhráli. Myslím, že můžeme být docela sebevědomí, ale konečné rozhodnutí je samozřejmě na soudci,“ říká Ian Fitzsimmons, právní zástupce firmy Pernod Ricard. 

Washington už kubánské verzi povolil registrovat značku. Na americkém trhu se tak v budoucnu můžou teoreticky objevit oba nápoje. Jeden podle původní receptury, druhý z původních lihovarů.