Ve světových oceánech skončí každoročně minimálně pět milionů tun plastového odpadu. Příliv vyplavuje na pláže plastové sáčky, lahve nebo právě oblíbené gumové sandály, které představují jeden z nejčastějších zdrojů znečištění na plážích u Indického oceánu.
Keňané, kteří jsou na penězích z cestovního ruchu závislí, pláže uklízejí. „Odpad otravuje naše ryby, včetně těch, které sami jíme,“ konstatovala dobrovolnice Matilda Mathiasová.
Plasty se recyklují na místě, s výjimkou gumových žabek, které se posílají do hlavního města Nairobi. Nadace Ocean Sole z nich dělá osobité suvenýry, jež prodává právě turistům.
„Je to nástroj komunikace, kterým bojujeme za zdravé oceány. Říkáme: oceán není skládkou světa. Hledáme způsob, jak lidi k oceánu připoutat. Jsme modrá planeta, a na to většina lidí zapomíná,“ říká zakladatelka značky Ocean Sole Julie Churchová.
Každý rok firma zrecykluje na 400 tisíc žabek a pomáhá zvyšovat zaměstnanost v oblasti. Čištění, příprava a vyřezávání zaměstná asi stovku Keňanů. „Než jsme přešli na nový materiál, pracovali jsme se dřevem, ale shánělo se čím dál hůř. Teď to jde,“ poznamenal řezbář Francis Musau.

Keňané vyrábí z gumových žabek suvenýry
„Nemohl jsem si dovolit boty, musel jsem si nějaké půjčit, abych mohl přijít do Nairobi a najít si práci. Teď si mohu dovolit posílat své dvě děti do školy, krmit je a dobře oblékat. Ve vnitrozemí mám farmu a prodávám mléko sousedům. Společnost mě podporuje, když jsem nemocný,“ pochvaloval si práci jiný zaměstnanec Eric Mwandola.
Barevná zvířátka z žabek se prodávají kromě Keni i ve Spojených státech, Británii a Německu. Část zisku jde na programy ochrany moří. Myšlenky se chytili i místní podnikatelé, kteří své výtvory prodávají rovnou na pláži turistům.