Křesťanský svět vzhlíží k nebesům

ČT24

ČT24
čtvrtek 2. dubna 2015 Erika

Při útoku na průvod šíitů v Bagdádu zemřelo nejméně 6 lidí

Velikost textu:

Bagdád - Nejméně šest lidí bylo zabito a bezmála 38 zraněno při útoku v Bagdádu, jehož terčem se dnes stali šíitští poutníci. Dva minometné granáty dopadly na náměstí zaplněném poutníky, kteří se shromáždili k náboženské ceremonii. Ministerstvo zdravotnictví upřesnilo, že mezi mrtvými jsou i dva íránští poutníci, a upozornilo, že počet obětí se může ještě zvýšit.

Irák
Irák

Šíité se pravidelně sjíždějí do Bagdádu k náboženské pouti u příležitosti výročí smrti šíitského imáma Músá Kázima. Granáty dopadly před jeden z vchodů do mauzolea tohoto uctívaného šíitského mučedníka, sedmého z 12 imámů, který zemřel na otravu v bagdádském vězení v roce 799.

Ministerstvo vnitra po incidentu vyhlásilo pro bezpečnostní síly vysokou pohotovost. Čtvrť Kazimíja, kde se mauzoleum nachází, byla uzavřena těsným bezpečnostním řetězcem ve snaze zabránit dalším útokům na poutníky jdoucí k mauzoleu.

S platností od pondělka byl v této čtvrti také vyhlášen zákaz jízdy vozidel s výjimkou sanitek a vozů bezpečnostních složek a každý, kdo bude vstupovat do této oblasti, bude podroben prohlídce.

Výroční den smrti imáma Kázima připadá letos na 18. června. Poutníci se sjíždějí už řadu dnů před tím. Statisíce poutníků shromážděných v Bagdádu bývají terčem atentátníků. V roce 2010 bylo přes zostřená bezpečnostní opatření zabito při této příležitosti 70 osob a kolem 400 zraněno. O rok dříve se několikadenní pouti zúčastnilo údajně pět milionů šíitů, pouť se tehdy obešla bez incidentů.

Zdroj: ČTK, Reuters

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.