OBSE přišla nad východní Ukrajinou o bezpilotní letouny, někdo je sestřelil

Evropská pozorovatelská mise na východě Ukrajiny ztratila oba dva bezpilotní letouny, které měla k dispozici pro monitorování linie příměří. Ve Vídni to oznámila Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Existují prý silné náznaky, že přinejmenším jeden stroj zničili proruští povstalci.

Letoun pozorovatelské mise OBSE
Zdroj: ČTK/AP Autor: Dmitry Lovetsky

První dron byl sestřelen koncem minulého týdne v okamžiku, kdy zaznamenal v jistém zničeném průmyslovém objektu odpalovací zařízení raket země-vzduch. Komu zbraň patřila, zpráva OBSE neuvádí.

O likvidaci druhého bezpilotního letounu informovala média v pátek. Agentura TASS napsala, že stroj byl zničen jižně od obce Korsun, zhruba 12,5 kilometrů od linie příměří. Podle agentury AFP jde o zónu, kterou kontrolují separatisté.

/*json*/{"map":{"lat":47.940328002893025,"lng":37.48530268393552,"zoom":5,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":48.20980333088284,"lng":38.06934356689453,"type":"1","description":"Korsun"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Informace o sestřelení bezpilotních aparátů byla zveřejněna v době, kdy OBSE varuje před novým výrazným zostřením situace v Donbasu. Separatisté oznámili, že Kyjev za poslední týden ztratil na východě Ukrajiny na 20 vojáků, ukrajinské údaje jsou zhruba poloviční. O ztrátách separatistů nejsou žádné zprávy.

Porošenko žádá povolání policejní mise OBSE do Donbasu

Ukrajinský prezident Petro Porošenko mezitím žádá o povolání evropské ozbrojené policejní mise OBSE od Donbasu. Jen za jejich přítomnosti se podle něj mohou uskutečnit místní volby v Donbasu dojednané v rámci minských mírových dohod. „Logika minských dohod předpokládá, že nejdřív je třeba zajistit bezpečnost, pak teprve přijde na řadu politika,“ konstatoval ukrajinský prezident.

Separatisté v Donbasu
Zdroj: REUTERS
Autor: Alexander Ermochenko

Povolání policejní mise OBSE do Donbasu se v poslední době stalo ústředním problémem politického jednání o řešení východoukrajinské krize. Moskva původně tuto myšlenku váhavě podpořila. Prezident Vladimir Putin v polovině dubna prohlásil, že Rusko podporuje návrh Kyjeva, aby linii příměří střežili ozbrojení kontroloři OBSE. Později Moskva „upřesnila“, že kontroloři by měli mít jen osobní zbraně. Je prý navíc otázkou, k čemu jim budou, nemohou-li je použít.

Proruští separatisté přítomnost jakýchkoli ozbrojených kontrolorů odmítají. Dali najevo, že přítomnost jakýchkoli cizích ozbrojenců budou považovat za intervenci. Jejich vůdce Alexandr Zacharčenko navíc prohlásil, že jakákoli představa Kyjeva o organizaci voleb je zbytečná, pokud ji neschválí povstalci. 

Ukrajinská tajná služba podle představitele OSN používá mučení

Britský list The Times přišel s informací, že Kyjev dovoluje ukrajinské tajné službě SBU mučit lidi podezřelé ze sympatií k proruským separatistům a na Ukrajině také existují tajná vězení. List o tom informoval s odvoláním na zástupce generálního tajemníka OSN pro lidská práva Ivana Šimonoviče.

Pošlapávání lidských práv představuje podle Šimonoviče v některých oblastech Ukrajiny zakořeněný a systematický jev, vyžadující naléhavě řešení. Dokument upozorňuje na mučení a vraždění vězňů separatisty, poprvé však také odhaluje šíři a brutalitu mučení na vládní straně, jakož i existenci pěti tajných vládních věznic.

Zpráva OSN podle deníku zaznamenává stovky případů nezákonného věznění, mučení a špatného zacházení s vězni. SBU obvinění odmítla a nevpuštění inspektorů OSN do svých zařízení vysvětlila tím, že v nich žádní vězni nejsou.