Na plánovaném útoku v Düsseldorfu se mělo podílet deset teroristů

Na teroristickém útoku, který takzvaný Islámský stát (IS) zřejmě chystal v Düsseldorfu na západě Německa, se mělo podílet deset teroristů. Podle serveru Spiegel Online to vyplynulo z výpovědi jednoho z podezřelých. Německá policie ve čtvrtek zatkla tři podezřelé Syřany, další byl už ve francouzské vazbě.

Policie v Německu
Zdroj: Reuters Autor: Hannibal Hanschke

Čtvrteční informace mluvily o čtyřech mužích, kteří v Düsseldorfu chystali útok po vzoru událostí z Paříže z konce loňského roku. Podezřelý Saleh A., jenž je nyní ve vazbě ve Francii, ale vypověděl, že se k teroristické buňce měli připojit ještě další atentátníci. Při útoku plánovali dva muži v centru Düsseldorfu odpálit výbušniny umístěné na těle, další pak měli v zabíjení pokračovat.

Většina informací o plánech skupiny pochází právě od muže zadržovaného ve Francii. Podle listu Le Monde se pařížské policii sám přihlásil v únoru, prý kvůli únavě. Před příchodem do Francie byl pětadvacetiletý Syřan v uprchlickém zařízení na západě Německa.

Německo prošetřuje celkem 180 lidí

Zatčení trojice podezřelých na německém území je podle Spiegelu zatím nejkonkrétnějším signálem o přípravách teroristického útoku.

Premiérka spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko, jejíž je Düsseldorf metropolí, varovala před tím, aby lidé paušálně podezřívali uprchlíky z napojení na teroristy. „Teror se ale stal součástí našich životů,“ upozornila zároveň premiérka Hannelore Kraftová. Policie podle ní zpřísní bezpečnostní opatření během konání velkých společenských akcí.

Mluvčí německého ministerstva spravedlnosti uvedl, že země v současné době prošetřuje zhruba 180 lidí v souvislosti s válkou v Sýrii a možným napojením na některou z teroristických skupin.