Německo rozbilo teroristickou buňku, která plánovala útok v Düsseldorfu

Německá policie rozbila buňku Islámského státu (IS), která údajně plánovala útok v Düsseldorfu. Cílem útoku se mělo stát düsseldorfské staré město. Ve vazbě jsou tři Syřané. Informoval o tom německý Spiegel Online

Muže poslal do Evropy Islámský stát s úkolem zaútočit v Německu, píše Spiegel. Na útoku se měli podílet čtyři muži původem ze Sýrie. Dva z nich měli podle plánů na svém těle odpálit výbušniny, další dva pak měli v zabíjení pokračovat.

Spolkové úřady zatím nemají indicie, které by naznačovaly, že by ale muži již učinili konkrétní kroky, které by směřovaly k útoku. Bezprostřední nebezpečí podle nich nehrozilo.

Dva ze čtveřice mužů přišli podle Spiegelu v roce 2014 do Turecka, odkud loni pokračovali balkánskou cestou do Německa. Tam přemluvili dalšího Syřana, aby se k nim přidal. 

Čtvrtý z mužů údajně dříve působil v teroristické organizaci an-Nusra jako specialista na výbušniny. V Německu pobýval už od roku 2014.

Plány vyzradil muž, který je ve vazbě ve Francii

Tři z podezřelých jsou ve vazbě v Německu. Německá policie je zatkla v Severním Porýní-Vestfálsku, Bádensku-Württembersku a Braniborsku.

Čtvrtý z podezřelých je ve vazbě ve Francii, kam přišel po teroristických útocích v Bruselu. Právě on plány vyzradil a francouzské úřady o nich potom informovaly německou stranu.

Německá policie zasahovala také ve městě Herne v Severním Porýní-Vestfálsku, kde zatkla pětadvacetiletého Syřana, kterého podezřívá z plánování bombového útoku na Silvestra v oblasti Berlína. Podle agentury DPA ale policie při domovní prohlídce neobjevila žádné výbušniny, ani další materiály, které by její podezření potvrdily.