Islamisté při útoku na hotel v Mogadišu zabili nejméně třináct lidí

Nejméně třináct lidí zabili islamisté, kteří ve středu zaútočili na hotel Ambassador v centru somálské metropole Mogadišo. Útok pokračoval i během noci. Somálské síly dostaly situaci pod kontrolu až ve čtvrtek dopoledne. Podle serveru BBC jsou mezi mrtvými i dva členové parlamentu. Zemřeli také tři útočníci.

Útok na hotel Ambassador v Mogadišu
Zdroj: Reuters Autor: Feisal Omar

Podle policie nejprve sebevražedný atentátník odpálil auto s výbušninami u hlavního vchodu a poté skupinka ozbrojenců začala střílet v hotelu. Zraněno bylo nejméně 55 lidí. 

Vládní jednotky zablokovaly všechny hlavní silnice vedoucí do hotelu, který se jim během dopoledne podařilo dostat pod kontrolu.

 

Jeden z útočníků podle CNN zemřel při sebevraždeném atentátu v autě, další dva se ještě několik hodin pohybovali uvnitř budovy. Policejní důstojník Farah Ali Reuters dopoledne řekl, že somálské síly zneškodnily i posledního z útočníků na střeše hotelu.

Ulice před hotelem Ambassador po útoku teroristů
Zdroj: Reuters
Autor: Feisal Omar

K útoku došlo krátce předtím, než do Mogadiša přijede turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, píše Al-Džazíra. Hotel Ambassador stojí u silnice, kterou by turecký prezident projížděl po cestě z letiště.

K útoku se přihlásila radikální islamistická skupina Al-Šabáb. Milice, které jsou napojené na teroristickou síť Al-Káida, usilují o svržení prozápadní vlády v Mogadišu a zavedení islámského práva šaría v Somálsku.

Podle mluvčího radikálně islamistických milic Šabáb přišel o tři bojovníky. Tvrdí také, že mrtvých v hotelu je 30.

/*json*/{"map":{"lat":2.0328899263585853,"lng":45.31260066176297,"zoom":14,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":2.0323126276285066,"lng":45.31387209892273,"type":"1","description":"Ambassador hotel"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

V roce 2011 se vojákům vyslaným Africkou unií podařilo Šabáb vytlačit z hlavního města a později i z většiny jižního a středního Somálska, které předtím skupina ovládala. Islamisté ale dál útočí především v Mogadišu a jeho okolí.