Letadla zabila desítky civilistů v Idlibu. Rusko popírá, že by tam bombardovalo

Při nočních náletech, které mají nejspíš na svědomí ruské letouny, zahynulo v syrském povstaleckém městě Idlib přes 60 civilistů, uvedla turecká diplomacie. Dalších asi 200 lidí bylo zraněno. Opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) informovali o 23 obětech ruských leteckých úderů. Podle SOHR se odehrálo nejsilnější bombardování města od konce února, kdy bylo uzavřeno příměří mezi vládou a rebely. Rusko se proti nařčením okamžitě ohradilo s tím, že žádné nálety v Idlibu nepodniklo.

Nálety v Idlibu. Ilustrační foto
Zdroj: REUTERS Autor: Khalil Ashawi

Letecké údery se podle aktivistů zaměřily na několik cílů, jeden z nich se nacházel poblíž nemocnice. Mezi mrtvými je sedm dětí, uvedl Ramí Abdar Rahmán ze SOHR. Počet obětí se nejspíš ještě zvýší, záchranáři stále pátrají v troskách zničených budov. 

„Bomby měly dopadnout na místa, kde nejsou vojenské cíle. Dá se hovořit o tom, že byla částečně zasažena nemocnice nebo její areál. A také jedna mešita. Mezi mrtvými má být minimálně sedm dětí, což by ukazovalo na to, že byly zasaženy civilní části města,“ doplnil zpravodaj ČT Jakub Szántó.

Turecké ministerstvo zahraničí v této souvislosti vyzvalo ve svém prohlášení mezinárodní společenství, aby začalo řešit „neomluvitelné“ zločiny, které páchají Rusko a Sýrie.

„Ruské letouny nepodnikly žádnou bojovou misi, žádný nálet v provincii Idlib,“ reagoval na obvinění mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Lavrov: Pozornost Západu si spíše zaslouží turecké aktivity v Iráku

Moskva zároveň kritizovala Turecko za jeho aktivity v Iráku. Podle ministra zahraničí Sergeje Lavrova by Ankara z Iráku měla stáhnout veškeré vojáky. „To, že tam jsou stále jejich vojáci, je absolutně nepřijatelné,“ uvedl Lavrov.

„Myslím, že to, co Turci dělají, si zaslouží mnohem větší pozornost našich západních partnerů,“ dodal. Turecká armáda již od loňského léta zasahuje proti kurdským bojovníkům na severu Iráku a na jihovýchodě Turecka.

Město Idlib leží ve stejnojmenné provincii, kterou ovládají nejrůznější povstalecké skupiny, včetně radikální fronty An-Nusra napojené na teroristickou síť Al-Káida.

/*json*/{"map":{"lat":36.153156285964336,"lng":36.81134965000002,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":35.951329861522666,"lng":36.64215087890625,"type":"1","description":"Idlib"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Rusko vyslalo vojenský kontingent do Sýrie loni v září. V polovině letošního března prezident Vladimir Putin oznámil, že se část jednotek ze země stáhne.

Syrská organizace pro lidská práva situaci v zemi monitoruje z Británie a tvrdí, že dostává informace od široké sítě svých zdrojů uvnitř Sýrie. Zda za daným útokem stojí Syřané, Rusové či Američany vedená koalice, SOHR určuje podle místa náletů, typů letadel nebo použité munice.