Juncker varuje, že odmítání kvót může stát dotace, vyplývá ze zveřejněného zápisu

Evropská komise hrozí, že členské země EU odmítající uprchlické kvóty mohou přijít o miliardy z eurofondů. Vyplývá to z nyní zveřejněných zápisů z jejího zasedání ze začátku května v Bruselu. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v něm ty, co odmítají kvóty, varoval, že solidarita není jednosměrná.

Jean-Claude Juncker
Zdroj: ČTK/AP Autor: Geert Vanden Wijngaert

V zápisu z inkriminovaného zasedání Evropské komise, na němž se probírala podoba reformy evropského azylového systému, přiznává eurokomisař pro migraci Dimitris Avramopulos, že návrh na stálé přerozdělování uprchlíků „bezpochyby způsobí rozpory mezi členskými státy.“

Podle toho, co stojí v zápisu, šéf Evropské komise návrh plně podporuje. Přitom upozorňuje, že státy odmítající uprchlické kvóty by mohly přijít o tučné eurofondy, ze kterých Brusel spolufinancuje stavby dálnic, železnic nebo ochranu životního prostředí v chudších státech osmadvacítky. „Solidarita se nedá provádět na základě proměnlivé geometrie, není ani jednosměrná,“ cituje zápis Junckera. 

„Považujeme za chybu, abychom se vraceli k něčemu, co i tak, jak je teď narýsováno, tak to nefunguje. Výkřiky o tom, že by se měl někdo trestat, jsou naprosto špatně.“

Lubomír Zaorálek

ministr zahraničních věcí

V4 mluví o vydírání a aprílovém žertíku

Evropská komise představila reformu azylového systému na začátku května. Podle tohoto návrhu má být stávající pravidlo, že žádost řeší první země, kam uchazeč vstoupí, nově doplněno o krizový mechanismus přerozdělování běženců do dalších států EU. Ten by se spustil automaticky v případě vysokého počtu žadatelů o azyl v některé ze členských zemí.

Poté, co byl návrh automatického přerozdělování uprchlíků odprezentován ze strany EK, zkritizovali ho představitelé Visegrádské čtyřky.  Šéf maďarské diplomacie jej označil za vydírání a polský protějšek Witold Waszczykowski ho přirovnal k aprílovému žertíku. Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák zase prohlásil, že tento krok brzdí úsilí Unie vyřešit migrační krizi a neodpovídá realitě.

Video Události
video

Česká vláda dál trvá na odmítnutí povinných migračních kvót

Česká vláda dál trvá na odmítnutí povinných migračních kvót

Eurokomisařka Jourová na oficiální úrovni o krácení fondů neslyšela

Připojí se Česko k žalobě proti kvótám?

Plán na přerozdělení žadatelů o azyl mezi země EU na základě povinných kvót napadlo Slovensko a Maďarsko na konci loňského roku podáním žaloby u Evropského soudního dvora.

Stejný krok připustil před několika týdny český ministr vnitra Milan Chovanec, a to v případě, že by Unie v otázce kvót znovu Česko přehlasovala. Právě ministři vnitra se k debatě o rozdělování běženců sejdou už příští týden.