Středozemní moře během minulého týdne vzalo přes 700 životů

Ve Středozemním moři se v uplynulých několika dnech patrně utopilo přes 700 uprchlíků mířících do Evropy. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) upřesnil, že 100 lidí se pohřešuje od středečního ztroskotání plavidla s běženci a 550 dalších se nejspíš utopilo ve čtvrtek poté, co ztroskotala jejich bezmotorová loď tažená pašeráckým člunem.

Video Události
video

Ve Středozemním moři během týdne zemřelo přes 700 lidí

Podle svědectví přeživších bylo v lodi asi 670 migrantů. Čtyřicet pět mrtvých pak záchranáři objevili v nitru jiné ztroskotané lodi v pátek a další lidé se stále pohřešují.

Humanitární organizace Save the Children navíc oznámila, že běženci zachránění tento týden ze dvou plavidel ve Středozemním moři sdělili humanitárním pracovníkům v Itálii, že viděli potopení další lodi se zhruba 400 lidmi na palubě. Není ale zřejmé, zda tyto informace zahrnula do svých nově zveřejněných údajů i UNHCR.

Záběry pořízené španělskou armádou při záchranné operaci ve Středozemním moři
Zdroj: Reuters

Příběh nigerijského sirotka dojal celou Itálii

V posledních týdnech výrazně přibylo těhotných žen a malých dětí. Tragédie devítiměsíční holčičky z Nigérie zasáhla jednoho z lékařů na Lampeduse a hned potom i celou Itálii. Během plavby přišla o matku a do Evropy se dostala jako sirotek. Žádost o adopci malé Favour už poslalo několik rodin.

„Pohled na tuto malou dívku, která dorazila na Lampedusu, mě velmi zvláštním způsobem zasáhl. Se svou bolestí a neštěstím působila jako dospělý člověk,“ říká Pietro Bartolo.

Po uzavření takzvané balkánské stezky a dojednání dohody mezi EU a Tureckem o vracení migrantů se Itálie stala opět hlavní tranzitní zemí pro migranty směřující do Evropy. Přesuny přes Středozemní moře v posledních dnech kvůli pěknému počasí a klidné vodě opět zesílily. Od začátku roku se do Itálie dostalo asi 35 000 uprchlíků.

V Itálii ale většina migrantů zůstat nechce. Míří hlavně do Německa a Velké Británie. Cesta tunelem z Calais ale zůstávala v posledních měsících neprodyšně uzavřená. Běženci proto zkoušejí riskantní způsob: devatenáct z nich se do vysněné Británie vydalo v noci na gumovém člunu. Zachránit je musela až pobřežní stráž.