Savčenková: Jsem připravena stát se prezidentkou Ukrajiny

Ukrajinská důstojnice a poslankyně Nadija Savčenková je připravena stát se hlavou státu, pokud si to Ukrajinci budou přát. Prohlásila to v Kyjevě na své první tiskové konferenci po středečním propuštění z dvouletého věznění v Rusku. Zdůraznila také, že všechny síly věnuje obraně Ukrajiny.

Ukrajinská důstojnice a poslankyně Nadija Savčenková
Zdroj: ČTK/AP Autor: Sergei Chuzavkov

„Miluji létání a chci létat. Bude-li ale zapotřebí, budu prezidentem nebo kýmkoli jiným,“ prohlásila propuštěná ukrajinská důstojnice Savčenková, která byla v Rusku obviněna z podílu na smrti dvou novinářů a odsouzena k 22 letům vězení. Ve středu ji Ukrajina s Ruskem vyměnila za dva ruské vojáky zadržené v Donbasu.

Nyní po návratu do vlasti je pro Savčenkovou hlavní prioritou obrana Ukrajiny. „Je jedno, kde budu hájit vlast. Třeba na bojovém poli, půjdu do prvních řad. Pokud zjistím, že jsem zapotřebí zde (v Kyjevě), zůstanu. Budu dělat vše a nikdy se nezastavím. Nemám už vlastní život, mým životem je Ukrajina,“ prohlásila.

„Dej ruce pryč od Ukrajiny! Ruce pryč dej od každé země, do které ses zakousl… Nech si svou říši, ale nezabíjej vlastní lidi a nevysmívej se jim. Dva životy stejně neprožiješ, zdechneš stejně jako my všichni.“

Nadija Savčenková

vzkaz pro ruského prezidenta Vladimira Putina
Projev prezidenta Porošenka a Naděždy Savčenkové
Zdroj: Reuters
Autor: Valentyn Ogirenko

Savčenková se chce zasadit o propuštění ukrajinských zajatců a odmítá názory, že se separatisty nelze o výměně zadržených osob jednat. „Budu se bavit třeba s čertem, pokud to pomůže. Se separatisty prý nelze udržovat kontakt, já si to nemyslím,“ podotkla.

„Krym se nám vrátí ve třetí světové válce“

Místní volby na východě Ukrajiny, které jsou klíčem k politickému urovnání v Donbasu, považuje Savčenková za nemožné, pokud nebude Kyjev plně kontrolovat rusko-ukrajinskou hranici, jejíž část nyní ovládají separatisté. „Kdyby bylo jen na nás, dohodli bychom se. Nejrůznější rádci nám ale nedovolí uvažovat vlastním rozumem. Dokud nebudeme přemýšlet a rozhodovat sami, nejsou volby možné,“ uvedla Ukrajinka.

Krym anektovaný Ruskem neměla podle jejího mínění Ukrajina odevzdat bez boje. „Měli jsme svou zemi hájit, ale neudělali jsme to. Proč? To už je jiná otázka. Rusko anexí porušilo mezinárodní právo,“ zdůraznila. Krym se podle ní na Ukrajinu vrátí v případě třetí světové války, „nebo až lidem dojde, jakou udělali chybu,“ dodala Savčenková.