Členy Pegidy pobouřilo dítě tmavé pleti na čokoládě. Byl to německý fotbalista

Společnost Ferrero obměnila v Německu obrázky dětí, které používá na obalu Kinder čokolády. Nově se objevily snímky dětí tmavé pleti, což mezi příznivci německého protiimigračního hnutí Pegida vyvolalo pobouření a mluvili o protežování přistěhovalců. Přivolali tím ale na sebe kritiku, protože jde o dětské fotografie členů německého národního fotbalového týmu.

Německé Kinder čokolády před fotbalovým mistrovstvím Evropy
Zdroj: kinderschokolade.de

Na facebookové stránce bádensko-württemberské odnože Pegidy se podle televize N24 objevila fotografie čokolád s dětmi tmavé pleti a s komentářem „Nezastaví se před ničím“. K příspěvku rychle přibylo mnoho komentářů stoupenců Pegidy, kteří odsuzovali změnu obrázku dítěte, označovali ji za protežování imigrantů a mluvili o bojkotování čokolády.

Z příspěvků na Facebooku podle N24 bylo patrné, že uživatelé nevědí o tom, že obrázky jsou součástí propagační kampaně před fotbalovým mistrovstvím a že ukazují německé fotbalisty. Na kritizovaných obalech tak jsou dětské portréty Jéroma Boatenga, jehož otec je Ghaňan, a Ilkaye Gündogana, který je tureckého původu. Celkem firma Ferrero uvedla před šampionátem na německý trh jedenáct variant čokolády s různými hráči.

Uživatelé na internetu navrhují speciální čokolády pro stoupence Pegidy

Proti Pegidě vystoupilo mnoho německých uživatelů internetu. „Ti fotbalisté udělali pro Německo víc, než vy uděláte za celý život,“ uvedl na adresu příznivců hnutí jeden z uživatelů Twitteru. Další napsal, že by Ferrero mělo zavést speciální produkty pro stoupence Pegidy, a to mandlovou pochoutku „nacipán“ a oříškovou čokoládu „nussolini“.

Postoj stoupenců Pegidy odsoudila i německá média. N24 mluví o štvaní proti národnímu týmu, server deníku Bild o rasistech z Pegidy a rozhlasová stanice NDR ironicky poznamenává, že po muslimech a přistěhovalcích nyní hnutí vadí i čokoláda.

Ohradil se rovněž výrobce čokolády. V oficiálním prohlášení uvedl, že ho reakce překvapila a že k ní nevidí důvod. Zástupci společnosti také uvedli, že odmítají jakoukoli formu rasismu a diskriminace.