Evakuace uprchlického tábora u Idomeni

Řecko zahájilo evakuaci migrantů z provizorního tábora u Idomeni

Řecké úřady začaly evakuovat migranty z provizorního uprchlického tábora u Idomeni nedaleko řecko-makedonské hranice. Podle médií bylo v průběhu dne ve 42 autobusech odvezeno na 2000 osob. V tábořišti bylo podle řeckých úřadů odhadem 8400 lidí, kteří mají být během několika dní přesunuti do jiných táborů - podle řeckých úřadů za lepším, česká organizace Pomáháme lidem na útěku ale naopak kritizuje, že uprchlíky čekají horší podmínky.

 

Řecko se obyvatele tábora Idomeni snažilo přesvědčit několik měsíců, aby se přesunuli na vhodnější místa. Nynější evakuace, která začala za svítání, by podle dřívějších odhadů měla trvat týden až deset dnů. Policie podle agentury AP zabránila v přístupu do tábořiště všem novinářům kromě reportérů řecké tiskové agentury ANA a veřejné televize ERT1. Na jejích záběrech bylo vidět uprchlíky nastupovat do autobusů a děti hrající si mezi stany.

V poledne začaly buldozery odstraňovat uprázdněné stany, oznámili lidé z tábora na twitteru. „Vše se děje v klidu, situace je klidná a operace velmi dobře zorganizovaná, nevzniká žádné napětí. Policisté lidi o evakuaci informují a z tlampačů se to hlásí v angličtině a arabštině,“ řekla AFP zástupkyně organizace Lékaři bez hranic Vicky Markolefaová, která je v táboře.

Dosavadní průběh evakuace je klidný

Uprchlíci prý ale nejsou dostatečně informováni o tom, kam jsou převáženi, a potíže jsou s distribucí jídla, protože na místě zůstalo velmi málo humanitárních pracovníků. Běženci jsou údajně převáženi do přijímacího střediska v Soluni.

Video Události
video

Konec naděje tisíců v Idomeni

Konec naděje tisíců v Idomeni

Při vyklízení tábora asistovaly stovky policistů

Amnesty International: Běžencům zoufale chybí informace

 
Řecko se obyvatele tábora snažilo přesvědčit několik měsíců, aby se přesunuli na vhodnější místa. Zahájení evakuace jim úřady oznámily v pondělí, už v neděli ale část lidí odjela.

Pondělní evakuace začala v šest hodin ráno, „postupuje se pomalu a v klidu“, uvedl vládní mluvčí Jorgos Kyritsis. Podle něj policie nepoužije při akci síly. Na místě je však nicméně 20 oddílů pořádkové policie. Hladký průběh akce má zajistit celkem asi 400 policistů. 

Uprchlíci se nevzdávají naděje, že se hranice otevře

Provizorní tábořiště v Idomeni vzniklo samovolně, když asi před třemi měsíci Makedonie a další evropské země uzavřely hranice pro uprchlíky, kteří masově proudili do Evropy z Blízkého východu a z Afriky. Loni jich touto cestou přišel více než milion. Mnoho běženců odmítá odejít do lepších táborů, protože se nevzdávají naděje na to, že se hranice otevře.

Dvaadvacetiletý syrský uprchlík Abda Radžab řekl, že uvažuje o tom, že zaplatí převaděčům za to, aby ho dostali do Německa. „Slyšeli jsme, že budou evakuovat do táborů. Můj cíl je dostat se do Německa, ne do tábora,“ uvedl.

„Tady je to mnohem lepší než v táborech. Všichni to říkají. Slyšela jsem o evakuaci, to není dobré. Jsme tady už tři měsíce a v táborech budeme muset strávit nejméně šest dalších, předtím než se někam dostaneme. To je dlouho, nemáme peníze ani práci, co budeme dělat?“ řekla uprchlice z Damašku Hind Mkávívá. 

Běženci pravidelně protestují proti uzavření řecko-makedonské hranice
Zdroj: REUTERS
Autor: Marko Djurica

Migranti v Idomeni již dva měsíce blokují železniční spojení Řecka s Makedonií, čímž podle odhadu médií způsobili řeckým podnikatelům škody za šest milionů eur (asi 162 milionů Kč).

Minulý týden se při střetu s policií několik uprchlíků zranilo, když se asi 300 osob pokusilo železničním vagonem prorazit hraniční plot a policie proti nim použila slzný plyn.