Budoucí turecký premiér: Mou prioritou je prezidentský systém a změna ústavy

Prioritou vlády budoucího tureckého premiéra Binaliho Yildirima bude změna ústavy a zavedení prezidentského systému. Řekl to ve svém projevu na sjezdu vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP), kde se jako jediný ucházel o post šéfa strany. Podle očekávání byl blízký spolupracovník prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a dosavadní ministr dopravy zvolen jednomyslně. To mu automaticky zajišťuje i funkci předsedy vlády, do níž by měl být jmenován během několika příštích dní.

Video Studio ČT24
video

Turecká vládní strana si zvolí předsedu

Změnu v čele vlády vyvolala překvapivá rezignace dosavadního premiéra Ahmeta Davutoglua, který se před dvěma týdny rozhodl pro odchod zejména kvůli neshodám s hlavou státu. Ty se týkaly nejen rozsahu nynější armádní ofenzivy proti kurdským povstalcům na jihovýchodě země, ale právě i Erdoganem požadovaných změn ústavy, které by posílily jeho prezidentské pravomoci. 

Yildirim hned krátce po své nominaci své spolustraníky ubezpečoval, že bude postupovat v souladu s programy a plány AKP. „Nikdo nemůže pochybovat o tom, že budeme pracovat v souladu se zakladatelem naší strany a jejím šéfem. Pak kolegové v řadách AKP splní cíle našeho velkého Turecka,“ nechal se slyšet.

Yildirim v projevu nastínil program své vlády a kromě změn ústavy mluvil i o tom, že jako premiér si chce s Evropskou unií vyjasnit její postoj k migrační politice. Hodlá také pokračovat v tvrdém boji proti terorismu. „Budeme dělat vše, co je nutné. Poskytneme na to naše vládní zdroje. Ti, kteří se pokusí prolomit naši územní celistvost, dostanou, co si zaslouží,“ uvedl.