Zemřel bývalý vatikánský nuncius v ČR – kardinál Coppa

Ve věku 90 let zemřel v pondělí titulární arcibiskup, kardinál Giovanni Coppa, který v 90. letech působil jako vatikánský velvyslanec v Československu. Po rozpadu společného státu zastupoval Vatikán v Česku a zhruba rok také na Slovensku. O jeho smrti informoval vatikánský rozhlas, podle něhož se Coppův pohřební obřad uskuteční ve středu v Bazilice svatého Petra.

Coppa byl členem pracovní skupiny pro jednání mezi českým státem a Vatikánem, která připravila mezinárodní dohodu o postavení katolické církve a jejích institucí v České republice. V roce 2007 ho papež Benedikt XVI. jmenoval kardinálem.

„Kardinála Coppu jsme znali jako laskavého a přívětivého příznivce naší země,“ uvedl v souvislosti s úmrtím pražský arcibiskup, kardinál Dominik Duka, na webu, který provozuje Česká biskupská konference.

Duka připomněl, že právě Coppa pomáhal ustavit v bývalém Československu biskupskou konferenci. Zmínil i jeho snahu naučit se česky a česky kázat na poutních místech, která v Česku s oblibou navštěvoval. „Přestože byl vysokým vatikánským úředníkem a diplomatem, jeho lidský přístup, návštěvy sportovních zápasů, poutě, ale i osobní kontakty z něj učinily osobnost velmi známou a oblíbenou,“ doplnil Duka.

Papež František

Papež František

„S vděčností vzpomínám na jeho nezištné a kompetentní působení jakožto nadšeného spolupracovníka šesti papežů, mých předchůdců, kteří mu svěřili delikátní a důležité úkoly.“

Papež František

 

Podle vatikánského rozhlasu se ani po skončení své diplomatické mise v Praze kardinál Coppa netajil tím, že mu české země přirostly k srdci. „Jezdil jsem každou neděli do různých farností, poutních míst, na Moravu, do Čech a dokud jsem byl nunciem v Československu, tak pochopitelně také na Slovensko,“ řekl v jednom rozhovoru pro Rádio Vaticana.

Ve svém vatikánském bytě v Kanovnickém domě při svatopetrské sakristii měl obrázky z nejrůznějších koutů Česka a nechyběl v něm ani psací stroj s českou abecedou, na kterém odepisoval na dopisy svých příznivců a přátel.