Čínský státní deník odsoudil Maovu revoluci. Nesmí se opakovat, napsal

Čínská kulturní proletářská revoluce byla „katastrofální chyba“, z níž je třeba se poučit a jež se nesmí nikdy opakovat. V komentáři na svých internetových stránkách to napsal Lidový deník, který vydává vládnoucí čínská komunistická strana. Prolomil tak mlčení, jež provázelo pondělní 50. výročí začátku kulturní revoluce.

Propagandistický pochod kulturní revoluce (1966)
Zdroj: ČTK/dpa/B1819 Koch

Komunistický vůdce Mao Ce-tung zahájil 16. května 1966 kulturní revoluci s cílem zbavit se nepřátel a upevnit moc. Stíhány, veřejně zostuzeny, zbity nebo usmrceny byly statisíce až miliony lidí. Krveprolévání skončilo Maovou smrtí v roce 1976. O pět let později strana označila kulturní revoluci za katastrofu.

Lidový deník přesně o půlnoci publikoval článek, v němž jednoznačně chválí rozhodnutí komunistické strany z roku 1981 odsoudit brutální období čínských dějin. „Naše strana dlouhodobě zaujímá postoj, na jehož základě statečně přiznává, správně analyzuje a nekompromisně opravuje chyby našich vůdčích osobností,“ stojí v textu. „Shrnujeme a zpracováváme poučení z dějin s cílem využít dějiny jako zrcadlo, abychom lépe postupovali vpřed.“

V jiném komentáři v deníku Global Times se píše, že události před 50 lety vštípily čínské veřejnosti nenávist k chaosu a touhu po stabilitě. „Popření hodnot kulturní revoluce je nejen postoj uplatňovaný v celé straně, ale shodne se na něm i celá čínská společnost,“ domnívá se list.

Socha Mao Ce-tunga v současné Číně
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Ng Han Guan

Mao je v Číně uctíván

Komunistická strana Číny dodnes potlačuje otevřenou diskusi o kulturní revoluci v obavách, že by mohla ohrozit její legitimitu a vést k přímé kritice Mao Ce-tunga, který je zakladatelem komunistické Číny a nadále zůstává uctívanou osobností.

Prezident Si Ťin-pching k Maovi často odkazuje, čímž vyvolává kritiky čínských liberálů a politických odpůrců. Oficiální komentář v tisku má podle agentury Reuters za cíl utlumit jakékoli další debaty o kulturní revoluci a vyzývá k pokračování stávající politiky.