Úspěch v boji proti Boko Haram: Pět zadržených vůdců a desítky žen i dětí na svobodě

Mezinárodní jednotky bojující proti nigerijské radikální organizaci Boko Haram zadržely pět vůdců této skupiny a osvobodily desítky zajatých žen a dětí. Oznámil to mluvčí kamerunské vlády. Kamerun je členem těchto mezinárodních sil a účastní se i sobotního summitu o bezpečnosti v Africe, který se má věnovat právě boji proti Boko Haram.

Kamerunský mluvčí řekl, že vůdci extremistů byli zadrženi při květnových operacích v Kamerunu a Nigérii. Na svobodu se při nich dostalo 28 dětí a 18 žen, které skupina zajala.

Sunnitská organizace Boko Haram začala fungovat před sedmi lety a své operace rozšířila z Nigérie i do sousedních zemí. Podle informací Amnesty International už zabila asi 20 tisíc lidí a přinutila svými aktivitami odejít z domovů až dva miliony osob. Jejím cílem je vytvořit stát řízený islámským právem šaría.

Proti Boko Haram se utvořila mezinárodní vojenská mise, která čítá skoro devět tisíc mužů: své jednotky tam vyslaly Nigérie, Niger, Čad, Kamerun a Benin.

/*json*/{"map":{"lat":13.03384081286451,"lng":11.182339812500013,"zoom":5,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Boko Haram se prý sbližuje s Islámským státem

V sobotu hostí nigerijský prezident Muhammadu Buhari mezinárodní summit, jehož se účastní představitelé Beninu, Kamerunu, Čadu a Nigeru a také evropští politici. Je mezi nimi i francouzský prezident Francois Hollande, britský ministr zahraničí Philip Hammond a náměstek amerického ministra zahraničí Antony Blinken.

Video Zprávy v 10
video

Na summit do Nigérie přiletěl i francouzský prezident Hollande

Toho podle médií znepokojuje spolupráce Boko Haram s radikály v Libyi, kde IS v minulých měsících získal značný vliv. „Boko Haram komunikuje stále lépe. Mají více kontaktů a lépe spolupracují, což sledujeme a chceme tomu bránit,“ řekl Blinken.

Také Rada bezpečnosti OSN v noci na sobotu projevila znepokojení nad sbližováním mezi Boko Haram a radikálním hnutím Islámský stát (IS). K této organizaci, která působí hlavně na Blízkém východě, se Boko Haram přihlásila loni. Rada bezpečnosti v prohlášení upozorňuje, že toto spojení ohrožuje mír a stabilitu západní a střední Afriky.