Požár obrovské skládky pneumatik nedaleko Madridu polevuje

Požár na mohutné skládce pneumatik nedaleko španělské metropole Madridu postupně polevuje. Lidé, kteří byli z okolí evakuováni, se tak mohli začít vracet domů. Požár vypukl v pátek po půlnoci na skládce pneumatik o rozloze 117 tisíc metrů čtverečních. Podle starosty města Seseňa byl zřejmě založen úmyslně, protože v posledních dnech pršelo a ohnisko se nacházelo na kraji skládky.

Hořící skládka pneumatik ve Španělsku
Zdroj: REUTERS Autor: Sergio Perez

Španělský list El Mundo už v pátek psal, že shořely čtyři pětiny skládky, na níž je zhruba 100 tisíc tun pneumatik. Vláda autonomního regionu Kastilie-La Mancha uvedla do pohotovosti armádu. Úřady musely evakuovat na devět tisíc lidí, někteří přiotrávení kouřem skončili v péči lékařů. Školy ve městě Seseňa zůstaly zavřené.

Požár se sice podařilo hasičům v sobotu lokalizovat, ale než uhasnou poslední zbytky doutnajícího kaučukového odpadu, potrvá ještě tři až čtyři dny. „Kouř je méně agresivní a plameny jsou slabší,“ poznamenal ministr zemědělství regionální vlády.

Podle ekologů však může mít požár vážné důsledky pro životní prostředí i pro zdraví lidí. I po uhašení ohně zůstanou v ovzduší po nějakou dobu karcinogenní mikročástice a záleží na počasí, kam a jak rychle se rozšíří.

Hořící skládka ve Španělsku
Zdroj: REUTERS
Autor: Sergio Perez

Skládku provozovala původně firma Disfilt, která se podle rejstříku zaměřovala na výrobu a recyklaci pneumatik. V roce 2003 soud skládku zakázal kvůli ekologickým předpisům. Od té doby dostala firma řadu pokut a její majitel byl v roce 2009 odsouzen na tři měsíce do vězení.