ČT24

ČT24
úterý 28. července 2015 Viktor

Hollande navštívil v Afghánistánu francouzské jednotky

Velikost textu:
aktualizováno 25. 5. 2012 12:06

Kábul - Nový francouzský prezident François Hollande dnes přiletěl do Kábulu na několikahodinovou nečekanou návštěvu Afghánistánu. Navštívil francouzské vojáky a hájil před nimi také francouzské rozhodnutí časnějšího odsunu vojáků ze země. Většina z 3 550 francouzských vojáků je rozmístěna v Kápíse na severovýchodě Afghánistánu. Kontingent NATO má celkem 130 tisíc vojáků.

François Hollande v Afghánistánu
François Hollande v Afghánistánu

Vojáky na základně Nidžráb v provincii Kápísá Hollande ujistil, že Francie bude odsun svých sil v Afghánistánu koordinovat se spojenci v NATO. "Je to svrchované rozhodnutí. Jen Francie může rozhodnout, co udělá. Uskutečníme to v souladu s našimi spojenci, především prezidentem (Barackem) Obamou, který chápe naše důvody, a také v těsné součinnosti s afghánskými úřady," řekl Hollande o předčasném odsunu.

Hollande minulý týden avizoval, že odvolá 3 300 francouzských vojáků sloužících v Afghánistánu už do konce letošního roku. Státy NATO se přitom dohodly, že své ozbrojené síly stáhnou z Afghánistánu do konce roku 2014.

Hollande rovněž ujistil, že Francie bude nadále pokračovat v rozvojových projektech v Afghánistánu. Podle jeho slov ale nyní nastal čas, aby Afghánci sami "nastoupili cestu, kterou si svobodně vyberou" v budoucnosti své země.

Francouzského prezidenta doprovázejí v Afghánistánu ministr zahraničí Laurent Fabius, ministr obrany Jean-Yves Le Drian a náčelník generálního štábu francouzské armády admirál Edouard Guillaud.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.