Kanaďané evakuovaní kvůli požáru by se mohli vrátit domů za dva týdny

Lidé, kteří museli opustit své domovy kvůli mohutnému požáru v kanadské provincii Alberta, by se mohli do dvou týdnů vrátit domů. Počítají s tím místní úřady, jež chtějí umožnit zájemcům návrat navzdory tomu, že oheň se dosud nepodařilo zcela zkrotit. 

Požár stále zuří na území o ploše 2410 čtverečních kilometrů a počasí jeho hašení nijak neusnadňuje. Na místo míří kanadský premiér Justin Trudeau, který už slíbil, že federální vláda udělá vše pro obnovu nejvíce postiženého místa, jímž je Fort McMurray.

„Vím, jak je stresující opustit všechno a být pryč z domova na dobu, která se stále prodlužuje. Vím, jak silná je touha vrátit se co nejdříve zpět,“ řekla albertská ministryně pro záležitosti měst Danielle Lariveeová, jež má za sebou zkušenost s evakuací z domova při požáru před pěti lety.

Úřady podle ní zahájily přípravy na návrat více než 88 tisíc lidí, kteří byli evakuováni z Fort McMurray a okolních obcí. Jejich návrat však připadá v úvahu nejdříve za dva týdny, dodala ministryně.

Trudeau má večer v Edmontonu uspořádat tiskovou konferenci s premiérkou Alberty Rachel Notleyovou. Je to poprvé od listopadu, kdy se liberálové ujali moci, co premiér musí řešit následky přírodní katastrofy.

Podle meteorologů v příštích dnech v Albertě opět porostou teploty a zesílí vítr, což bude šíření ohně pohánět. „Ještě máme hodně daleko do konce tohoto boje, zatím se snažíme likvidovat nejhorší ohniska požáru,“ řekl albertský manažer ochrany přírody Chad Morrison.

Podle úřadů se již požár nešíří takovou rychlostí jako minulý víkend, kdy hrozil přerůst na území sousedního státu Saskatchewan. Nyní je asi 13 kilometrů od hranic sousední provincie.

Satelitní snímek Fort McMurray. Horní obrázek byl pořízen v květnu 2015. Červená barva znázorňuje zdravé lesní plochy. Dolní snímek pořízený 5. května 2016 znázorňuje devastaci lesní krajiny.

Zdroj: ČTK/AP
Autor: DigitalGlobe

Oheň na území Fort McMurray zničil 2432 staveb a 530 jich poškodil. Bez úhony přečkalo 25 000 domů. Důležité pro rychlou obnovu města je to, že zůstaly zachovány klíčové instituce a infrastruktura. K postupnému návratu se chystají rovněž těžařské společnosti, které v okolních oblastech ropných písků kvůli požáru musely přerušit dobývání ropy.

Armáda, jež dala k dispozici svá letadla a vrtulníky, ve čtvrtek oznámila, že se stroje začnou vracet na základny. Asi 350 vojáků ale zůstane v pohotovosti pro případ, že by museli znovu zasáhnout. „Ten boj neskončil, je to jenom začátek toho, co může být dlouhé a horké léto,“ řekl generál Wayne Eyre, který se na záchranných operacích podílel.