Sesuv půdy zasypal staveniště čínské elektrárny. Záchranáři našli zatím 14 mrtvých

V troskách zřícených budov na staveništi hydroelektrárny v provincii Fu-ťien na jihovýchodě Číny bylo nalezeno čtrnáct mrtvých, dalších 25 lidí se stále pohřešuje. Po několika dnech silných dešťů v neděli ráno masa bahna a kamení o objemu sto tisíc kubických metrů zaplavila kancelářskou budovu a několik dalších objektů, v nichž byli ubytováni stavební dělníci.

Kromě mrtvých a pohřešovaných hlásí úřady 14 zraněných. Po pohřešovaných pátrá více než 600 záchranářů včetně hasičů a policistů, kteří se zároveň snaží zprovoznit zasypanou a zaplavenou příjezdovou silnici, aby se na místo mohla dostat těžká technika.

„Spali jsme, když se hory začaly velmi silně třást. Než jsme se nadáli, proudilo do naší místnosti bahno a písek,“ uvedl jeden z přeživších dělníků. On a tři další lidé se zachránili, když se skrčili u opěrného sloupu místnosti, kterou valící se záplava zeminy posunula o deset metrů dál.

Na jihu Číny vytrvale prší již od středy. Kvůli počasí muselo být evakuováno přes tisíc lidí v autonomní oblasti Kuang-si. V provincii Kuej-čou zahynul při propadu silnice jeden člověk a druhý je pohřešovaný.

Loni v prosinci pohřbily sesuvy půdy u města Šen-čen na jihu země 77 lidí. Vláda kvůli tomu zatkla řadu úředníků a obvinila je z porušování stavebních předpisů.