Bývalí šéfové britských rozvědek: Po brexitu bychom byli zranitelnější

Pokud by si Britové v červnovém referendu odhlasovali opuštění Evropské unie, mohlo by se Spojené království stát zranitelnější vůči teroristickým útokům, odchod navíc může destabilizovat kontinent. V nedělníku The Sunday Times to uvádějí dva bývalí šéfové britských tajných služeb.

Mezi soupeřícími tábory před referendem vypsaným na 23. června se národní bezpečnost stala klíčovou oblastí názorových sporů, a to zejména ve světle teroristických útoků Islámského státu v Paříži a Bruselu.

Odpůrci členství Británie v osmadvacetičlenné Unii tvrdí, že odchod by zemi umožnil lépe kontrolovat své hranice. Stoupenci setrvání v evropském klubu, mezi něž patří i ministerský předseda David Cameron, na druhé straně zdůrazňují, že EU pomáhá koordinovat sdílení zpravodajských informací.

John Sawers, který v roce 2014 odstoupil z čela britské rozvědky MI6, a Jonathan Evans, jenž opustil funkci ředitele vnitřní zpravodajské služby MI5 v roce 2013, upozornili, že britský odchod může sdílení zpravodajských informací se sousedními zeměmi oslabit.

Sawers a Evans: Nepřátelé demokracie by měli radost

Poukazují na to, že moderní výzvědná práce se spoléhá na sdílení velkého množství dat a že by Británie mohla o tyto informace přijít, kdyby už nebyla součástí Unie. „Protiteroristický boj je týmová hra a Evropská unie je nejlepší systém, který je k dispozici. Žádná země nemůže uspět sama.“

Oba také upozorňují na to, že výsledek referenda není důležitý jen pro britskou národní bezpečnost. Odchod jedné z největších evropských vojenských mocností by podle nich negativně poznamenal celou Evropskou unii.

„Kdyby Británie z EU vystoupila, destabilizující účinek na samu EU - vedle ekonomických obtíží, migrační krize a sílícího Ruska - by byl velmi silný,“ uvádějí bývalí šéfové britských tajných služeb. „Nepřátelé demokracie by měli velkou radost. Podle našeho názoru existuje velké riziko, že takováto destabilizace by časem mohla vést k rozpadu EU a k návratu nestability na celém kontinentu,“ zdůrazňují Sawers a Evans.