Zabili jsme pětapadesát islamistů, tvrdí turecká armáda

Turecké letectvo při bombardování severu Sýrie zabilo 55 sunnitských radikálů z organizace Islámský stát. Uvedla to turecká armáda. Bombardovací akce měla být odvetou za ostřelování tureckého pohraničí.

Stíhačka F-16 turecké armády
Zdroj: Reuters Autor: Umit Bektas

Při bombardování území na severu Sýrie, které fanatici z Islámského státu ovládají, turecká armáda v sobotu večer zničila tři vozy a tři raketová odpalovací zařízení. O život údajně připravila také 55 členů radikální organizace. V sobotu oznámila také mezinárodní koalice vedená USA, že při leteckých útocích v Sýrii zabila 48 radikálů z IS.

Útok na severní Sýrii měl být tureckou odvetu za několik týdnů trvající ostřelování tureckého hraničního města Kilis. Při něm podle turecké agentury Anadolu od začátku roku zemřelo asi dvacet lidí a sedmdesátka osob byla zraněna. Ve městě, které leží asi 60 kilometrů severně od syrského Aleppa, žije na 100 000 syrských uprchlíků, kteří tam utekli před občanskou válku v Sýrii.

„Nikdo z těch, kteří tvrdí, že bojují v Sýrii proti DAESH (arabská zkratka pro IS), od něj neutrpěl tolik ztrát jako my ani nezaplatil tak vysokou cenu jako my,“ řekl v neděli turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. „Nechali nás samotné v boji proti této skupině, která nám ubližuje bombami a sebevražednými útoky na Kilis,“ dodal Erdogan.

Útok v Káhiře

Samotný islámský stát potom útočil v srdci Egypta. Čtyři útočníci časně ráno zahájili palbu na mikrobus, v němž jeli policisté v civilních šatech na káhirské periferii. Policisté právě dohlíželi na bezpečnost v Hílvánu, což je součást metropolitní oblasti. K útoku se později přihlásila egyptská odnož IS.

Islámští radikálové, nespokojení se současnou vládou prezidenta Abdal Fattáha Sísího, zabili za několik posledních let v Egyptě stovky policistů a vojáků, zejména na Sinajském poloostrově. Jejich akce se zintenzivnily od svržení islamistického prezidenta Muhammada Mursího v červenci 2013.