Příměří v Aleppu se prodlužuje, za hranicemi města ale pokračují tvrdé boje

V syrském Aleppu a přilehlé oblasti na severozápadě země se o 72 hodin prodlužuje příměří vyhlášené ve středu večer. Od 22. dubna, kdy znovu propukly boje, přišlo o život přes 280 civilistů. Příměří se zatím dodržuje. Jen pár kilometrů na jih ve strategické vesnici Chán Túmán, kterou v pátek obsadili rebelové, ale zemřelo při bojích s islamisty třináct íránských vojáků.

„Režim klidu (zbraní) v provincii Latákíja a v městě Aleppo byl prodloužen o 72 hodin, od 7. května v 0:01 místního času,“ citovala agentura AFP ruské ministerstvo.

Jen kousek jižně od Aleppa ale probíhají boje o strategickou vesnici. Na Chán Túmán útočí od pátku aliance islamistů, včetně fronty an-Nusra napojené na teroristickou síť al-Káida. v sobotu tam při bojích zahynulo třináct íránských vojáků, kteří pomáhají režimu Bašára Asada dobýt zpět území v Sýrii ovládnutá vesměs sunnitskými povstalci.

Írán, na něj napojené libanonské hnutí Hizballáh a Rusko vojensky podporují Asadovu vládu, zatímco Západ a arabské státy kolem Perského zálivu poskytují pomoc různým povstaleckým frakcím.

Do Aleppa se vrací život

Příměří pro celou Sýrii bylo vyjednáno koncem února, ale boje v Aleppu se považovaly za jeho zásadní porušení a za nejhorší boje ve městě za více než rok. Aktuální příměří tak podle reportérů z místa vrátilo trochu klidu místním obyvatelům.

„Obchody se otevřely a lidé zas dýchají,“ řekl agentuře Reuters místní obchodník. Znovu se otevřely i školy. „Rozhodl jsem se vrátit domů, když mi příbuzní řekli, že je klid,“ řekl otec šesti dětí abú Muhammad.

Aleppo
Zdroj: Reuters
Autor: Abdalrhman Ismail

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov před několika dny prohlásil, že za dva měsíce se k syrskému příměří připojilo přes sedm tisíc bojovníků z více než 50 ozbrojených skupin, jež se hlásí k opozici. Tito lidé odevzdali zbraně a chtějí dodržovat příměří. Podle Konašenkova „není toto číslo ještě konečné a usmiřovací proces v Sýrii se urychluje“.

Na dodržování příměří přímo v Sýrii stále dohlíží ruští vojáci na základně Hmímím v Latákíji. Ta je spolu s námořní základnou v Tartúsu už jediným působištěm ruské armády v zemi. Na místě je i po stažení části vojáků a techniky zhruba 40 letadel a vrtulníků. Piloti absolvují za den průměrně dvacet letů.

Video Události
video

Zpravodaj ČT natáčel mezi vojáky na ruské základně v syrské Latákíji

Město za dobu občanské války přišlo o skoro třetinu obyvatel

Největší město Sýrie Aleppo bývalo před vypuknutím občanské války v roce 2011 průmyslovým a finančním centrem země. Bitevním polem se stalo v červenci 2012, kdy povstalci zahájili ofenzivu. Ta však nebyla rozhodná a město zůstalo rozděleno na sektory ovládané opozicí, na východě, a části kontrolované vládou na západě.

Podle odhadů OSN se za pět let občanské války v zemi snížil počet obyvatel města zhruba z 5,9 milionu na čtyři miliony. V celé Sýrii podle těchto odhadů žije nyní 17,9 milionu oproti 24,5 milionu před vypuknutím války. Šest milionů lidí je ale v zemi vnitřně vysídlených, tedy muselo opustit své domovy.