Izraelský velvyslanec: Evropu ovládá strach, nezapomeňme, k čemu vedl ve 30. letech

Paralelu mezi koncem 30. let a současnou situací v Evropě vidí izraelský velvyslanec v České republice Gary Koren. V Interview ČT24 v den, kdy si Izrael připomíná oběti holocaustu, zdůraznil potřebu vzdělávat mladé lidi o historii. Z toho, že lidstvo zapomene, má strach.

Video Interview ČT24
video

Gary Koren: Dopad, jaký šoa měla na moderní dějiny, stále vidíme

I když mezinárodní den památky obětí holocaustu připadá na 27. leden, kdy Rudá armáda osvobodila Osvětim, Izrael vzpomíná na miliony mrtvých židů na jaře. V gregoriánském kalendáři nemá vzpomínka pevné datum, vychází ze židovského kalendáře a vztahuje se k povstání ve varšavském ghettu v roce 1943. „Židé ve Varšavě povstali a rozhodli se s nacisty bojovat. Samozřejmě prohráli, ale ukázali, že to je možné,“ připomněl Gary Koren.

Nejen povstání ve varšavském ghettu, ale celý holocaust je podle něj nutné neustále připomínat. „Je to důležité. Bohužel i dnes existuje zlo, existuje zášť. Nedávno jsme viděli, že nenávist a zlo může vést ke strašným činům, které jsou namířeny proti civilizaci, určitým skupinám lidí,“ upozornil. V Izraeli proto stát zajišťuje vzdělávání mladých lidí o událostech 30. a 40. let v Evropě. „Generace mladých lidí jezdí do Osvětimi a dalších koncentračních táborů po Evropě. Přeživší holocaust zase přijíždějí do škol,“ popsal izraelský velvyslanec.

Na pozoru by se však podle něj měla mít Evropa. Atmosféra v době migrační krize mu připomíná předválečné období. „Nezapomínejme na to, co se dělo v Evropě ve 30. letech, před holocaustem, před druhou světovou válkou. Byl nastartován proces radikalizace. To, co se teď děje, je vážné. Procesy, které tu jsou, hrají na strunu nejistoty, která je v lidech přítomna,“ podotkl. Zásadní tak podle něj je nejen integrace přicházejících migrantů, ale i schopnost vlád „pracovat s vlastním obyvatelstvem“. Strach, který izraelský ambasador u Evropanů vnímá, podle něj může „narušit společnost.“

Současně upozornil na antisemitismus, který je na starém kontinentu opět na vzestupu. „Víme o teroristických útocích, židé byli cílem, byli zavražděni,“ upozornil host Interview ČT24. Reakcí evropských židů potom jsou i odchody do Izraele. „Pochopitelně to není dobré řešení, není to dobré řešení pro židy, není to dobré řešení pro Evropu. Židé přece v Evropě žijí více než dva tisíce let. Ale Izrael má veškerou infrastrukturu a kapacitu, aby pomohl těm, kdo se rozhodnou přestěhovat se do Izraele,“ dodal.

I kvůli bezpečnosti židů v Evropě považuje Izrael za zásadní válku v Sýrii, odkud do Evropy přicházejí desetitisíce lidí. Obavy má i z dalšího dění v Íránu, ačkoli jeho současné „námluvy“ s evropskými zeměmi včetně Česka neodsuzuje. Podle Garyho Korena je ale největší šíitská země nevypočitatelná. „Írán pokračuje ve vytváření své vojenské síly. Ve chvíli, kdy budou ty obrovské zdroje uvolněny, tak je jasné, že když pět deset procent z toho půjde na podporu armády nebo program balistických raket, tak všechny naděje a snahy budou úplně k ničemu,“ varoval.