Kalifornie zvýšila věkovou hranici pro kouření na 21 let

Kalifornie zvýšila věkový limit pro kouření z 18 na 21 let. Nově schválený soubor zákonů také upravuje prodej elektronických cigaret nebo místa, kde bude možné kouřit.

„Tyto zákony zachrání bezpočet životů, sníží astronomické náklady na systém zdravotní péče a samotné vyjdou na minimum, protože využívají stávající donucovací mechanismy,“ komentoval autor návrhu, senátor Ed Hernandez.

„Dnešek znamená velké vítězství nejen pro tuto generaci, ale také ty příští, které nemusí být vystaveny závažným dopadům tabáku,“ dodal.

Původní návrh zaváděl plošný zákaz prodeje u všech osob do 18 let věku. Nakonec zákonodárci přišli s jednou výjimkou – a to mladými vojáky. Pokud 18letý člen armády bojuje a může padnout za svou zemi, zákaz nákupu cigaret by se na něj prý neměl vztahovat.

Prvním státem, který tuto věkovou hranici zvýšil, byl Havaj. Zákon začal na tichomořských ostrovech platit od začátku ledna. Následovalo více než 100 měst včetně San Francisca, Bostonu nebo New Yorku.

Nový zákon také zakazuje prodej elektronických cigaret osobám mladším 21 let a omezuje místa, kde se mohou veřejně užívat.

Zákon ihned ostře odsoudila sdružení podporující svobodu kouření. Omezení e-cigaret, z nichž většina tabák neobsahuje, považují za „kontraproduktivní vůči veřejnému zdraví“. Za vzniklý zákon se naopak postavila třeba Americká asociace pediatrů.

Studie Zdravotnického institutu ukázala, že stanovení věkové hranice 21 let v celých Spojených státech by zamezilo čtvrt milionu předčasných úmrtí a zhruba 50 tisícům případů rakoviny plic.

Regulace kouření, která by se mohla dotknout i elektronických cigaret, je aktuální i v České republice. Na podobě protikuřáckého zákona se ovšem poslanci dosud neshodli.