Poslední dějství hry o Řecko

ČT24

ČT24
sobota 4. července 2015 Prokop

Ve Philadelphii si tisknou vlastní peníze – takzvané "rovné dolary"

Velikost textu:
aktualizováno 19. 5. 2012 19:51

Philadelphia - V některých částech Philadelphie se dá platit zvláštními dolary. Před 15 lety tu začali tisknout svou vlastní měnu, kterou se dá platit téměř vše. Jenže jen v omezeném regionu. Za hranicemi čtvrti jsou to už bezcenné papírky. Přesto se takzvané "rovné dolary" ujaly jako paralelní měna.

Dolary vedle "rovných dolarů"
Dolary vedle "rovných dolarů"

"Rovné dolary" jsou paralelní měna, kterou se dá platit v některých částech Philadelphie. Systém úspěšně běží už léta a přitahuje čím dál víc lidí. Vedle bankovek s černobílým lícem a zeleným rubem tu v peněženkách nosí ještě jinou měnu. Vytvořili si ji sami a má fungovat tam, kde oficiální peníze nestačí. 

Za patnáct let kolem "rovných dolarů" vznikl celý systém. Vyplácí je tady třeba jako odměnu za práci. Dá se tu za ně zajít k holiči, zaplatit řemeslníky, v lékárně nebo na trhu.  

Projekt zatím běží v jednom z nejvíc zkoušených předměstí Philadelphie. Z továren tu zbyly jenom prázdné haly, ze života místních vzpomínky na zlaté časy. Jejich nadějí tak jsou rovné dolary, kolem kterých vznikla paralelní společnost a systém.

přehrát video
Reportáž Michala Kubala
Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.