Desítky obětí po náletu na syrský tábor, křehké příměří v Aleppu trvá

Desítky lidí zemřely nebo byly zraněny při náletu na severosyrský uprchlický tábor v provincii Idlíb, v oblasti ovládané rebely. Informovali o tom aktivisté a svědci. K útoku došlo poblíž tureckých hranic. Podle nepotvrzených zpráv útočila letadla syrské armády nebo Rusů, píše BBC. Situace se naopak zklidnila v Aleppu poté, co se ve středu dohodly USA a Rusko na dvoudenním příměří. Bombové atentáty ale zabily nejméně deset civilistů v Homsu.

Syrský tábor po náletu
Zdroj: ČTK/ABACA

Opoziční síť aktivistů Místní koordinační komise hlásí desítky obětí v uprchlickém táboře poblíž města Sarmada. V táboře žije asi 2 tisíce lidí. Podle místních zdrojů počet obětí už překročil třicítku, uvedl zpravodaj ČT Jakub Szántó. Dalších padesát osob utrpělo zranění.

Podle exilové organizace SOHR byly mezi oběťmi i děti a ženy.  Podle jednoho z místních dobrovolníků byli ranění odvezeni k turecké hranici k ošetření v Turecku. Šéf humanitárních operací OSN Stephen O'Brien útok označil za možný válečný zločin.

Na sociálních sítích se objevily záběry, na nichž hoří modré stany. Útok zasáhl i improvizovanou školu. Kdo nálety uskutečnil, dosud nebylo potvrzeno. Tábor se nachází pouhých 10 kilometrů od tureckých hranic v oblasti, kterou ovládají povstalci.

Video Horizont ČT24
video

Při náletu na syrský tábor zemřely desítky lidí

Šéf místní tiskové agentury Šahbá, která stojí na straně opozice, řekl, že za náletem je syrská armáda. „Dvě letadla Asadova režimu vypálila čtyři rakety na tábor ve vesnici Kammúna. Dvě rakety spadly těsně u tábora a vyvolaly paniku, dvě další zasáhly centrum, kde vzplála desítka stanů,“ řekl Mamún Chátib.

Syrský prezident Bašár Asad v telegramu adresovaném šéfovi Kremlu uvedl, že Damašek usiluje o „jednoznačné vítězství“ proti rebelům v celé zemi. Situace v Aleppu, kde dosud probíhaly nejtvrdší boje, se ale značně zklidnila.

Obyvatelé Aleppa se po delší době nebáli vyjít na ulici. „Je to pozitivní. Moje žena šla nakupovat, obchody se otevřely. Lidé se mohli nadechnout,“ konstatoval místní obchodník. „Neslyšeli jsme ostřelování a bombardování, jako jsme byli zvyklí,“ dodal Syřan.

Jiný obyvatel Aleppa podotkl, že v noci slyšel, jak nad městem přelétají vojenské letouny, na bomby ale nedošlo. Syrská armáda nicméně obvinila rebely z ostřelování vládní čtvrtě Midan. Podle organizace SOHR zemřel v noci jeden člověk.

Příměří v Aleppu má trvat nejméně dva dny. Hlavní opoziční vyjednávací komise dohodu uvítala, ale žádá klid zbraní po celé Sýrii. Šéf americké diplomacie John Kerry vyzval povstalce, aby se distancovali od radikálů z an-Nusry a Islámského státu (IS), kterých se klid zbraní netýká.

„Jde o pokus o zahájení dlouhodobějšího procesu, který by začal tím, že se uklidní zbraně. Ukazuje to, že vliv velmocí je stále větší, což je nejspíš dobrá zpráva, protože v roztříštěné situaci v Sýrii je těžké se vyznat,“ poznamenal zpravodaj ČT Jakub Szántó s tím, že únorové příměří platí ve skutečnosti jen na papíře.

Při nedávných útocích na nemocnice ve vládních i rebely kontrolovaných čtvrtích Aleppa zahynulo až 70 lidí včetně dětí. Celkem si nálety a vzájemné ostřelování vyžádaly na 300 životů během pouhých dvou týdnů. Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura varoval, že pokud příměří v Aleppu zkrachuje, k tureckým hranicím může zamířit až 400 tisíc běženců.

Bomby v Homsu, ostřelování na hranici s Tureckem

Při dvou bombových útocích v provincii Homs mezitím zahynulo deset civilistů a dalších čtyřicet utrpělo zranění, uvedli aktivisté ze SOHR. K atentátům se nikdo nepřihlásil, podobné útoky měli ale v posledních měsících na svědomí ozbrojenci z IS.

Ostřelování pokračovalo i na syrsko-turecké hranici, kde rakety vypálené z území ovládaného IS zasáhly jih Turecka a zranily čtyři osoby. Město Kilis se stalo poslední dobou terčem podobných útoků opakovaně. Od začátku letošního roku tam zahynulo nejméně 16 lidí. Často jde o syrské uprchlíky, kteří se do Turecka uchýlili na útěku před boji v domovské zemi.

Video Zprávy ve 12
video

Zpravodaj ČT: Únorové příměří v Sýrii platí jen na papíře

Zpravodaj ČT: Únorové příměří v Sýrii platí jen na papíře