Trpký Trumpův triumf. Podpořit jej odmítli i otec a syn Bushovi

Zbývající kandidát republikánů v boji o Bílý dům Donald Trump nemůže počítat s podporou klanu Bushů. George Bush starší i jeho syn George Bush mladší – jediní žijící republikánští prezidenti – odmítli do Trumpovy kampaně jakkoliv zasahovat a podílet se na ní.

S informací přišel portál The Texas Tribune. „Prezident Bush se nechystá podílet se na prezidentské kampani a nehodlá ji ani komentovat,“ prohlásil Freddy Ford, který je mluvčím Bushe mladšího. Také Jim McGrath, který před médii zastupuje Bushe staršího, vyloučil účast na kampani.

„Prezident Bush, kterému je 91 let, politiku opustil,“ řekl McGrath. „Samozřejmě něco málo učinil, aby pomohl Jebovi, ale to byly výjimky, které potvrzují pravidlo,“ dodal s odkazem na Bushova syna Jeba, bratra Bushe mladšího, který se v nynější kampani neúspěšně ucházel o prezidentskou nominaci. Někdejší floridský guvernér Jeb Bush z republikánského klání v únoru odstoupil.

George Bush starší se synem Georgem a jeho manželkou
Zdroj: ČTK/AP
Autor: David J. Phillip

Podle The Texas Tribune jsou letošní prezidentské volby vůbec první, při nichž Bush starší nepodpoří oficiálního republikánského kandidáta. V posledních pěti volbách tak přitom vždy ochotně učinil.

Podpořit Trumpa není připravený ani šéf Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu Paul Ryan, který z republikánských politiků zastává v zemi nejvyšší úřad. Řekl to v rozhovoru pro televizi CNN.

Trump po úterních primárkách v Indianě zůstal jediným kandidátem republikánů. Cestu do Bílého domu ale značně komplikuje neoblíbenost mezi velkou částí strany i voličů – především u žen a Afroameričanů, ale i dalších menšin. Podle průzkumů veřejného mínění za favoritkou demokratů Hillary Clintonovou i jejím sokem Berniem Sandersem zaostává Trump takovým rozdílem, který podle serveru Politico nebyl k vidění celou generaci.

Nynější Trumpova pozice pro souboj s demokraty je tak nelichotivá, že dokonce zavání historickou porážkou. Mnozí analytici se domnívají, že propast, ve které se předpokládaný republikánský prezidentský kandidát nachází, je natolik hluboká, že z ní sám nemůže vylézt.

Donald Trump v Peabody Opera House v Missouri
Zdroj: ČTK/ABACA
Autor: St Louis Post-Dispatch

Ačkoli Trump prohlašuje, že Clintonovou porazit dokáže, průzkumy tvrdí opak. Například list The Huffington Post, který zprůměroval dostupné sondáže, Clintonové s podporou 47 procent dotázaných připsal vedení o sedm procentních bodů. V průzkumu televize CNN a organizace ORC, který vznikl ještě před primárkami v Indianě, někdejší první dáma USA vedla s 54 procenty o třináct procentních bodů.

Hlasování v Indianě tento týden Trump vyhrál a oba jeho zbývající protikandidáti – Ted Cruz i John Kasich – poté oznámili, že z republikánského souboje o prezidentskou nominaci odstupují.

Jednou z hlavních Trumpových překážek je skutečnost, že prostořeký realitní magnát vstupuje do závěrečného souboje jasněji vyhraněn než poslední republikánský kandidát Mitt Romney. Zpravodajský server Politico proto soudí, že Trump má méně prostoru pro růst popularity. Zatímco Romney dokázal nakonec oslovit i dříve rozpolcené republikánské voliče, proti Trumpovi i přes jisté zlepšení stojí významný počet voličů, kteří mu hlas rozhodně dát nechtějí.

Sjezd republikánů v roce 2012
Zdroj: ČTK/AP

Mnozí analytici upozorňují, že i když Trump sjednotí všechny republikány, na vítězství proti demokratům to možná stačit nebude. Důvodem jsou demografické změny ve společnosti, které nahrávají Demokratické straně.

To dokládá i posledních šest prezidentských voleb v USA, které co do počtu voličských hlasů s jedinou výjimkou vyhráli demokraté. Ne vždy ale kandidát s největším počtem hlasů zároveň vyhraje celé prezidentské volby. Klíčové je totiž ovládnout ty státy, které mají největší počet takzvaných volitelů, kteří pak prezidenta volí.