Letadlo se zřítilo po srážce s orlem bělohlavým – symbolem Ameriky

U aljašského města Anchorage spadlo malé letadlo se čtyřmi osobami na palubě. Nikdo z nich nepřežil, kromě tragických následků si však nehoda vyžádala pozornost i něčím jiným. Stroj se zřítil po srážce s orlem bělohlavým. Podobná událost si zřejmě poprvé v dějinách amerického civilního letectví vyžádala lidské životy.

Letoun Cessna 172 se čtyřmi lidmi na palubě se 20. dubna po střetu s dravcem zřítil do lesa, kde shořel. Při zkoumání příčin neštěstí našli vyšetřovatelé v troskách letounu zbytky peří a tkáně z dravce a dospěli k předběžnému závěru, že srážka s mladým orlem mohla být prvotní příčinou pádu stroje.

Podle úřadů už k podobným srážkám orla s letadlem došlo, ale způsobily jen vážná zranění pasažérů. Nehoda u Anchorage je ale první se smrtelnými následky. V letadle zahynuli dva piloti ve věku 64 a 20 let i dva cestující ve stáří 36 a 27 let. Prováděli letecké snímkování pro soukromou firmu.

Orel bělohlavý figuruje ve státním znaku USA od roku 1782. Zobrazen je i na prezidentském symbolu nebo zadní straně několika mincí.