Uherský Brod aneb Když nemáte slov

ČT24

ČT24
neděle 1. března 2015 Bedřich

Olympijský oheň je v Británii, zbývá mu 12 tisíc kilometrů

Velikost textu:

Culdrose (Británie) - Olympijský oheň dnes dorazil do Británie, v jejíž metropoli za 70 dnů začnou olympijské hry. Na palubě letadla z Atén se speciálním zlatým lakováním ho doprovázela delegace, v níž byla například princezna Anna, předseda organizačního výboru Sebastian Coe a bývalý kapitán anglické fotbalové reprezentace David Beckham. Slavnostní zahájení her se uskuteční 27. července.

David Beckham s olympijskou pochodní
David Beckham s olympijskou pochodní

Cenný náklad ve speciální lucerně snesla ze schůdků zlatého airbusu na letecké základně v Culdrose princezna Anna, ohněm poté zapálil Beckham pochodeň, která bude připravena na sobotní start štafety. Ta zahájí svou pouť na nejzápadnějším cípu Anglie Land's End. Jako první převezme pochodeň trojnásobný olympijský vítěz v jachtingu Ben Ainslie. Během následujících 70 dnů se do štafety zapojí 8 000 lidí na trase dlouhé 12 000 kilometrů.

Letadlo s olympijským ohněm dorazilo do Británie
Letadlo s olympijským ohněm dorazilo do Británie

Pochodeň patří s osmdesáti centimetry k nejdelším v historii her, s 850 gramy je ale jednou z nejlehčích. Plamen plynového hořáku úspěšně odolal testům ve vzduchovém tunelu. Vydrží i osmdesátikilometrový vítr, odolá i dešti nebo sněhu. Má být designovým skvostem spojujícím symboliku pořadatelské země a olympiády. Tři stěny naznačují, že Londýn sportovce z celého světa přivítá už potřetí, osm tisíc otvorů v hliníkovém plášti zase osm tisíc lidí, kteří ji na cestě po Spojeném království ponesou.  

Cesta začíná ve městě s příznačným jménem "Konec země". Trasa vedoucí přes víc než tisícovku měst a vesnic nemine ani historické památky, jako je Stonehenge. Britové nic neponechali náhodě a s pochodní nacvičovali týdny dopředu. "Testovali jsme běh za typického dne. Lidi, kteří ji ponesou, doprovodný konvoj i komunikaci," říká Coe. Aby celá trasa Anglií, Walesem, Skotskem i Irskem běžela hladce, bude pochodeň doprovázet také 500 policistů.

Britové převzali oheň od Řeků na čtvrteční ceremonii v Řecku, noc pak strávil na britském velvyslanectví. Zažehnut byl minulý týden ve starověké Olympii.

přehrát video
Olympijský oheň dorazil do Británie

Prosím, vyčkejte na načtení mapy, pokud se mapa nenačte, máte vypnutý JavaScript, nebo Váš prohlížeč nepodporuje Google mapy.

Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Němcov: opoziční předák, jehož přímost posmrtně ocenil i Putin
    Video
    Němcov: opoziční předák, jehož přímost posmrtně ocenil i Putin aktualizováno 28. 2. 2015 18:43 Moskva Charismatický. Tak Borise Němcova charakterizovali jeho stoupenci: velkoměstští liberálové. Vystudovaný fyzik strávil v politice čtvrt století. V parlamentu byl od roku 1990.
   • Sobotka Babišovi: Vládní strany se nenapadají
    Video
    Sobotka Babišovi: Vládní strany se nenapadají vydáno 28. 2. 2015 19:39 Premiér Bohuslav Sobotka se ohradil proti výhradám vicepremiéra Andreje Babiše, které dnes zazněly na sněmu ANO. Lidé podle ministerského předsedy nečekají, že se vládní strany budou ...
   • Kartou bezkontaktně? Češi patří ke špici
    Video
    Kartou bezkontaktně? Češi patří ke špici aktualizováno 28. 2. 2015 20:11 Každou druhou bezhotovostní platbu zaplatí Češi pomocí bezkontaktní platební karty a řadí se tak v tomto ohledu k nejvyspělejším evropským zemím. V loňském roce zaplatili lidé ...
   • Pegida už vpochodovala i do Británie
    Pegida už vpochodovala i do Británie aktualizováno 28. 2. 2015 21:07 Newcastle – Na 400 lidí se sešlo v severoanglickém Newcastlu na první demonstraci hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) v Británii. Do centra města ale dorazily i ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.