Žádné Čechy jsme odsud nevyhostili, tvrdí makedonské úřady

O vyhoštění jakýchkoliv Čechů v minulém týdnu nemáme žádné informace, tvrdí podle diplomacie ČR makedonské úřady. Reagují tak na nedělní zprávu tamního serveru zurnal.net. Web zveřejnil informaci, že ze země byli vyhoštěni dva čeští občané kvůli výtržnostem během opozičních protestů.

Protesty v makedonské metropoli
Zdroj: ČTK/AP

Zástupci serveru se zatím k poslednímu vývoji nevyjádřili, tamní úřady prý ale mají jasno. „Makedonské ministerstvo vnitra informovalo naše zastoupení, že za poslední týdny nemá žádné zprávy o vyhoštění českých občanů,“ uvedla mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

V posledních dnech prý tamní bezpečnostní složky zadržely pouze dva cizince, a to občany Kosova. Makedonská hraniční police podle Lagronové zaznamenala, že dva Češi opustili Makedonii bez jakýchkoliv problémů již 22. dubna.

Provládní server zurnal.net se přitom odvolává na úřady a jiné podobné servery, které o případu informovaly, dokonce citují i nejmenované policisty. Na svých stránkách pak zveřejnily i záběry cestovních pasů dvou Čechů, jednoho pětadvacetiletého a jednoho o rok mladšího. Mladíci měli být z Makedonie vyhoštěni za poškozování majetku při násilných protivládních protestech ve Skopje.

Lagronová poznamenala, že původ těchto informací makedonská strana nezná. „Dle ministerstva vnitra není jasné, odkud ten webový portál tuto informaci získal,“ řekla mluvčí.

Makedonci se bouří kvůli krokům prezidenta

V Makedonii v minulých týdnech tisíce lidí protestovaly proti rozhodnutí prezidenta Ďorgeho Ivanova udělit milost politikům zapleteným do skandálu s odposlechy. Demonstranti požadovali odstoupení prezidenta, odložení červnových parlamentních voleb a jmenování úřednického kabinetu. Krize v Makedonii vypukla poté, co opozice zveřejnila sérii odposlechů, které svědčí o volebních podvodech organizovaných z nejvyšších vládních kruhů.

Podle makedonských úřadů bylo při demonstracích zraněno několik policistů a poškozena byla budova prezidentského úřadu, sídlo ministerstva kultury, vojenská kasárna a další objekty.