Noční vlci jsou prý na Slovensku a chystají se do Brna

Skupina motorkářů z ruského klubu Noční vlci pronikla přes odpor polských pohraničníků do schengenského prostoru a nachází se na Slovensku. Agentuře TASS to řekl šéf bikerů Andrej Bobrovskij. Jak se na Slovensko dostali, odmítl upřesnit. V úterý podle něj motorkáři vyrazí do Brna, kde se chtějí spojit s jinou skupinou, která na území Unie pronikla již dříve. Motorkáři mají namířeno do Berlína, kde chtějí 9. května uctít památku vojáků Rudé armády padlých za druhé světové války.

Noční vlci
Zdroj: Reuters Autor: Ints Kalnins

Jde zřejmě o několik ruských bikerů, kteří podle médií projeli do Polska už před oficiálním zahájením výpravy. Do kolony směřující do Berlína se navíc zapojili také motorkáři z Polska, Německa, Slovenska a České republiky. Tato skupina podle agentury TASS dorazila do polské Vratislavi. V úterý navštíví Osvětim a pak zamíří do Česka.

V neděli motorkáři narazili na odpor polských pohraničníků 

Motocyklistům, kteří měli z Ruska přes Bělorusko namířeno do Polska, tamní pohraničníci o víkendu nepovolili vjezd do země a zastavili je na polsko-běloruském přechodu Brest-Terespol. Vstup do Polska už dříve zakázalo Nočním vlkům polské ministerstvo zahraničí s odvoláním na bezpečnostní důvody.

Šéf polské diplomacie Witold Waszczykowski ovšem vyjádřil v pondělí údiv nad tím, že polští pohraničníci nedovolili vjet do země ani motorkářům se slovenskými a německými doklady. „Nevím, na jakém základu nebylo dovoleno vjet do Polska motocyklistům s pasy Evropské unie,“ řekl ministr Waszczykowski.

Zdůraznil, že pokyn se týkal výlučně Rusů. „Pokud mají pasy EU, znamená to, že formálně nejsou Rusy, ale Rusy s evropskými pasy, a to je něco jiného, a tak nevím, na jakém základu (nebyli vpuštěni),“ připustil Waszczykowski a dodal, že ministerstvo zahraničí vydalo „doporučení“, samo rozhodnutí je však dílem pohraničníků.

Video Studio ČT24
video

Pazderka: Je to jen jeden z mnoha sporů mezi Varšavou a Moskvou

Moskva proti postupu polských úřadů podala diplomatický protest. Šéf Nočních vlků Alexandr Zaldostanov novinářům prozradil, že bikeři mají náhradní plán pro případ, že motorkáři narazí na polských hranicích na potíže.

 

Jak upozornil zpravodaj ČT Josef Pazderka, diplomatická rozmíška kvůli Nočním vlkům je jen jedním z řady problémů v nynějších vztazích Moskvy a Varšavy: „Mezi tu úplně nejcitlivější věc patří předání trosek letadla, které havarovalo v roce 2010 u ruského Smolensku. Ruská strana tvrdí, že dodnes vede vyšetřování, ke kterému vrak potřebuje na svém území. Polská vláda i opozice je viní ze záměrného zdržování a dráždění. Do toho zapadají i spory ohledně Nočních vlků.“

V Berlíně nás budou stovky, předpovídá šéf motorkářů 

Bobrovskij tvrdí, že na Slovensku se teď nachází dvacítka Nočních vlků. „V příštích dnech se naše řady rozšíří o další účastníky výpravy. Až přijedeme do Berlína, bude nás několik set,“ netajil svůj optimismus biker.

Ruské úřady i média věnují anabázi motocyklistů mimořádnou pozornost, protože se k jejich hnutí hlásí i prezident země Vladimir Putin. Šéf Kremlu čas od času navštěvuje jejich akce, které kritici označují za srazy krajních nacionalistů a pravicových radikálů. Zaldostanov je na sankční listině USA i Evropské unie za aktivní podporu ruské anexe Krymu. Průjezdu Evropou se neúčastní.