Uherský Brod aneb Když nemáte slov

ČT24

ČT24
sobota 28. února 2015 Lumír

Čeští pozorovatelé vyrazili do Sýrie

Velikost textu:
aktualizováno 16. 5. 2012 23:20

Damašek - Do Damašku dnes odletěla trojice českých vojenských pozorovatelů. Česká republika se tak na základě žádosti Organizace spojených národů rozhodla podpořit mezinárodní pozorovatelskou misi UNSMIS. Do Sýrie zamíří vojáci, kteří mají zkušenost z dřívějšího působení v mírových misích OSN v Demokratické republice Kongo a v Iráku. Oznámil to mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Syrský prezident Bašár Asad mezitím přiznal dopady západních sankcí na ekonomiku, Sýrie má ale dobré vztahy s jinými státy. Země také čelí "vážnému problému" teroristů, jejichž cílem je chaos, nikoliv reformy, řekl Asad v rozhovoru odvysílaném ruskou televizí Rossija-24. Varoval jmenovitě Francii před dalším "podněcováním chaosu a krize" na Blízkém východě.

Boje v Sýrii
Boje v Sýrii

V prvním interview po bezmála půl roce Asad kritizoval opoziční Syrskou národní radu (SNC) jako neefektivní a působící proti zájmům vlastního lidu. Za opozici podle něj bojují cizí žoldnéři, některé režim v Damašku dopadl a je připraven ukázat je světu, citovaly z Asadova interview světové agentury.
   
Výzvou k bojkotu nedávných parlamentních voleb se SNC zdiskreditovala, prohlásil dále prezident. "Podle mého proto nemají (opozice) žádnou váhu ani význam uvnitř Sýrie," řekl v rozhovoru překládaném do ruštiny. Proti jeho vládě prý bojují náboženští extremisté a členové al-Káidy ze zahraničí. "Jsou to cizí žoldáci, někteří jsou ještě naživu. Byli zadrženi a my se je chystáme ukázat světu."

Bašár Asad
Bašár Asad

"Vysláním pozorovatelů se chceme aktivně podílet na stabilizaci situace v Sýrii. Armáda má s mírovými misemi OSN dlouholetou zkušenost, proto jsme byli schopni reagovat velmi operativně," uvedl prostřednictvím svého mluvčího ministr obrany Alexandr Vondra.

Celkem 300 příslušníků neozbrojené pozorovatelské mise UNSMIS s podpůrným civilním týmem by mělo působit v Sýrii na základě dubnových rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Cílem mise je dohlížet na klid zbraní a zajistit podporu pro naplňování mírového plánu.

Výbuch v Sýrii
Výbuch v Sýrii

Strany konfliktu jsou povinny zajistit bezpečnost příslušníků mise bez omezení jejich svobody pohybu s tím, že primární odpovědnost má syrská vláda, uvedl Pejšek.

V mírových misích OSN v současnosti působí dalších pět českých vojáků. Tři příslušníci armády plní roli pozorovatelů v Demokratické republice Kongo. Jeden je vojenským poradcem v Afghánistánu a jeden voják je nasazen v roli styčného důstojníka v Kosovu.

přehrát video
Reportáž Tomáše Eyema
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Němcov: opoziční předák, jehož přímost posmrtně ocenil i Putin
    Video
    Němcov: opoziční předák, jehož přímost posmrtně ocenil i Putin aktualizováno před 3 hodinami Moskva Charismatický. Tak Borise Němcova charakterizovali jeho stoupenci: velkoměstští liberálové. Vystudovaný fyzik strávil v politice čtvrt století. V parlamentu byl od roku 1990.
   • Sobotka Babišovi: Vládní strany se nenapadají
    Video
    Sobotka Babišovi: Vládní strany se nenapadají vydáno před 2 hodinami Premiér Bohuslav Sobotka se ohradil proti výhradám vicepremiéra Andreje Babiše, které dnes zazněly na sněmu ANO. Lidé podle ministerského předsedy nečekají, že se vládní strany budou ...
   • Kartou bezkontaktně? Češi patří ke špici
    Video
    Kartou bezkontaktně? Češi patří ke špici aktualizováno před 1 hodinou Každou druhou bezhotovostní platbu zaplatí Češi pomocí bezkontaktní platební karty a řadí se tak v tomto ohledu k nejvyspělejším evropským zemím. V loňském roce zaplatili lidé ...
   • Pegida už vpochodovala i do Británie
    Pegida už vpochodovala i do Británie aktualizováno před 41 minutami Newcastle – Na 400 lidí se sešlo v severoanglickém Newcastlu na první demonstraci hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) v Británii. Do centra města ale dorazily i ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.