Noční vlci vyrazili do Berlína, přes Polsko ale nesmí

Asi dvacítka motorkářů z ruského klubu Noční vlci vyrazila z Moskvy na jízdu napříč Evropou na počest výročí vítězství Rudé armády ve druhé světové válce. Noční vlci míří do Berlína, kam chtějí dojet 9. května. Cestou hodlají zastavit i v Brně a Praze. Polsko zakázalo motorkářům z bezpečnostních důvodů vstup na své území, Moskva si v reakci na to povolala polskou velvyslankyni.

Kolona nočních vlků v Moskvě
Zdroj: ČTK/TASS

Kolona vyjela z Moskvy v čele se šéfem klubu Alexandrem Zaldostanovem řečeným Chirurg, který však své druhy bude provázet jen na ruském území. Vůdce Nočních vlků totiž nedostal vízum pro vstup do schengenského prostoru volného pohybu, protože je na sankčním seznamu EU kvůli podpoře proruských separatistů na východě Ukrajiny.

Zaldostanov má blízko k prezidentu Vladimiru Putinovi, od kterého už získal i řád za příkladné vlastenectví. Nedávno například navrhl pojmenovat novou stanici metra Poloostrov Krym.

Noční vlci
Profil

Noční vlci

Noční vlci jsou považováni za jeden z nejstarších ruských motorkářských klubů a pyšní se i přízní kremelských špiček. Hlásí se k nim sám prezident Vladimir Putin, z prezidentských grantů podle ruského tisku dostal klub kolem 50 milionů rublů (asi 18 milionů korun). 

Polsko na svém území Noční vlky nechce

Organizátoři o své cestě informovali ministerstva zahraničí všech zemí, kudy kolona bude projíždět. Polsko ale odmítá motorkáře na své území stejně jako loni pustit. Mluvčí ministerstva zahraničí řekl, že rozhodnutí je motivováno nutností zachovat veřejný pořádek. Ruská akce má podle něj za cíl „diskreditovat Polsko“.

Na polský zákaz vzápětí reagovalo ruské ministerstvo zahraničí, které si povolalo polskou velvyslankyni v Moskvě Katarzynu Pelczyńskou-Nalenczovou. Bylo jí podle agentury Reuters řečeno, že krok Varšavy je „mimořádně cynickým a zlomyslným gestem, namířeným na záměrné zhoršení rusko-polských vztahů“.

Noční vlci zatím nevědí, zda trasu změní. Na polské hranici chtějí být v sobotu v noci. V Brně se kolona zastaví třetího a v Praze 7. května.

Video Události
video

Události: Noční vlci vyrazili na cestu Evropou

Události: Noční vlci vyrazili na cestu Evropou

Noční vlci vyrazili na cestu Evropou

Ani před rokem v Polsku a Německu někteří ruští motorkáři nedostali vstupní víza, do Berlína z nich nakonec oklikami dorazila jen část. Během jízdy se k nim zato přidali příznivci z několika evropských zemí. S tím počítají i letos.

V Česku si ruské motorkáře a jejich doprovod zkontrolovali policisté. V Berlíně se nakonec podle všeho objevilo více než třicet motorkářů. Skupinu podle všeho tvořili i sympatizanti skupiny, kteří mají v Německu trvalý pobyt.

Šéf Nočních vlků Alexandr Zaldostanov
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS/Artyom Geodakyan

Šéf klubu Zaldostanov by prý byl rád, kdyby se z motorkářské výpravy stala každoroční tradice. „Čím víc nám budou škodit naši nepřátelé a lidé, kteří chtějí přepsat dějiny a snížit význam vítězství, tím víc lidí nás podpoří,“ prohlásil Zaldostanov s odkazem na průběh loňské cesty.